Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #111  
Vechi 09.08.2021, 22:05:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
O alta divada ca nu intelegeti sensual cuvintelor. Profan = necredincios
Profan poate să însemne și neinițiat în context neinițiat în ”profunzimi”, ești profesor de română, suntem la un colocviu aci ?
N-ai văzut că și Eminescu folosea licențe poetice, ce nu pot să mă joc cu cuvintele puțin ?

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Domne' da chiar nu poti mai profund? Elitele tin de nivelul gloatelor. Cu cat sunt mai proaste cu atat mai inapti conducatorii.
Eu vorbesc la nivelul la care văd în România, până și politician=elită mi se pare un abuz și o fraudă, USR marea speranță are în partid politicieni care au câștigat funcții electorale (nu simpli aplaudaci), având doar studii liceale, sau cu facultăți dubioase particulare, sau care n-au terminat cu promoția lor și au înghețat un an sau au repetat.

USR e votată chipurile, conform presei ”quality” de absolvenți de facultate, cu salarii peste medie, cu poziții de top în management, să înțeleg că astfel de specimene a scremut elita acestor votanți, dacă aplic principiul ”elita puțin mai sus decât gloata votantă” ?

Astea sunt elitele ?

Am mai spus-o că cei mai ticăloși, cei mai mincinoși, cei mai vânzători care și-ar vinde până și părinții (deci n-au o problemă să vândă cetățenii pe care nu dau doi bani și să-i abandoneze), cei mai slugarnici către marile puteri, cei mai vicleni care știu să mituiască presa să le cânte osanale și care cumpără grupuri de facebook câștigă în România, ce elită e asta, o elită demonică școlită în îndoctrinare, prostire, asta e o contra elită care frânează dezvoltarea României în fiecare domeniu.


Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Identitatea este comuna in tipologie. Ca este Hristos prezent asta e o alta discutie.
Păi spunea că suntem una în Hristos în acel citat, nu că se dizolvă specificul.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Hai ca imi pierd timpul cu lalaiala
Tu ești neștiutor sau te prefaci, ne iei de proști pe forum, nici măcar nu ai absolvit facultatea și te umfli în piept pe aici, uite despre ce vorbesc:

https://www.zf.ro/business-internati...-zara-10878590

Guvernul din Bangladesh ia în considerare să mărească salariul minim pe economie de 38 de dolari pe lună după ce 1.000 de muncitoare au murit sub dărămături într-o fabrică de textile care lucra și pentru Zara

Guvernul din Bangladesh ia în considerare să mărească salariul minim pe economie în valoare de 38 de dolari pe lună, adică sub 2 dolari pe zi lucrătoare

Nu există sclavie modernă ?

Uite ce a zis Anca Dragu când era ministru finanțelor în Guvernul Cioloș, acum e președintele Senatului :

Ministrul finanțelor: Salariul minim nu crește la 1.200 lei. În Brazilia sau India săracii lucrează și pe doi lei

https://www.zf.ro/banci-si-asigurari...i-lei-14911030

Ea a dat exemplul statelor BRICS, care cuprind Brazilia, Rusia, India, China și Africa de Sud, unde locuitorii „sunt săraci și mulți și toți știu să facă câte ceva pe doi lei, fac ceva ce românul nu mai face de ceva vreme“. Astfel, salariul minim nu va crește de la 1 ianuarie, întrucât guvernul nu poate realiza estimarea impactului asupra economiei într-un timp așa scurt, astfel că majorarea nu este cuprinsă în proiectul de buget pentru anul viitor.

Deci munciți bă pe bani puțini că așa fac și Indienii, după tipa asta.

Neoliberalism = exploatare
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.08.2021 at 01:15:25.
Reply With Quote