View Single Post
  #9  
Vechi 16.04.2013, 18:37:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
Intreb in legatura cu aceste fenomene ce s-au raspandit foarte mult in ultimul timp.credeti ca sunt ele daunatoare omului?
Daunatoare in sens spiritual ? Nu, nu cred. A juca poker sau loto sau a paria nu este pacat. Desigur, o preocupare excesiva in aceasta directie, care il face pe om sa uite de adevarata sa misiune pe pamant, poate avea consecinte spirituale. Tot asa cum pescuitul poate avea consecinte spirituale la unii care isi lasa si femeia, si copii, ba uneori si serviciul ori Liturghia ca sa dea Duminica cu batul in balta.

In asemenea cazuri nu spunem ca Pronosportul sau pescuitul sunt pacate, ci spunem ca omul s-a facut rob unui viciu.

Dar, daca sensul interbarii este "sunt daunatoare in sens material?", atunci raspunsul este, fara doar si poate, afirmativ. Aici e o mare deosebire intre pescuit si pariurile pe pescuit. In vreme ce pescuitul costa, dar nu ruineaza pe nimeni, pariurile si pokerul pe multi au nenorocit. De fapt, eu nu stiu pe nimeni care sa se fi imbogatit de pe urma lor. In afara de directorii de cazinouri sau de agentii de pariuri. Ca si asigurarile, pariurile sunt MATEMATIC facute ca sa pierzi. Cu cat joci mai mult, cu atat te apropii de certitudinea teoretica ca vei pierde, ca la asigurari cand te asiguri asupra unui eveniment asigruat a carui probabilitate este 1.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote