View Single Post
  #52  
Vechi 18.09.2009, 16:31:47
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Sunt de acord cu sergiu !

De ce? Pentru că am un caz în familie și atunci când simți pe pielea ta cum e, nu uiți și ai vrea, dacă și ceilalți vor, să-i avertizezi deoarece te doare că... vor suferi.

De ce vor suferi? Din cauza mândriei. Dar cine nu are acest păcat!? ai putea să-mi spui...

Deci, spre exemplu, în yoga spui "niște cuvinte" care te "liniștesc" [mă întristez tare când aud aceasta]. Dar ce reprezintă aceste cuvinte și ce rău pot face "niște cuvinte"?

Majoritatea cuvintelor din "niște cuvinte" sunt nume de zeități hinduse. Deci, repetând aceste nume ce se întâmplă?

Oare când ne rugăm în fiecare zi Preadulcelui și Întru-tot-Înduratului Domnului nostru Iisus Hristos nu spunem tot cuvinte?

Primele porunci din binecunoscutele 10 porunci sunt:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.

Iar tu ce faci spunând "niște cuvinte" ce conțin nume de zeități?


Prin aceasta am dorit să arăt că ceva ce se pare a fi inofensiv te aruncă în iadul cel mai din afară (adica un desfrânat va fi găsit mai bun decât acesta - se poate vedea și în pilda celor 10 fecioare).


Trăiesc în Germania. Săracii oameni, îmi plânge sufletul când văd atâția oameni vânduți vrăjmașului, și nu am alinare în afară de faptul că am credința că nu știu planul lui Dumnezeu și că ei se pot întoarce.

Totuși această indiferență (ce, sunt doar niște caiete, sunt doar niște imagini, sunt doar niște cuvinte, sunt doar niște prieteni, sunt doar niște semne, sunt doar niște sunete, sunt doar niște ...) i-a adus în iadul în care sunt:
- câți au tatuaj
- câți au căști pe urechi în tren (cu acesta merg... dar este asemenea si pentru tramvai/metrou/autobuz)
- câți ascultă rock
- câți ascultă tare încât deranjează un compartiment întreg
- câți beau
- câți consideră că a bea mai mult este un lucru de laudă
- câți consideră că a fi mai desfrânat este un lucru de laudă
- câți consideră că a fi urmărit este un lucru bun
- câți sunt indiferenți la: a avea numărul mașinii 666, a-și schilodi trupul, a se îmbrăca/vorbi/purta necuviincios
șamd


De ce? Oare de ce?


Oare imaginea unui personaj cu rol de vrăjitor este... doar o poză? Ce implică în mintea unora clasificați pe scurt mai sus? Îi mai poți vorbi de Dumnezeul cel Adevărat unei astfel de persoane? Oare nu îți va spune: EGAL, asta poate și maestrul meu să facă.

,,Multi îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, nu cu numele Tau am proorocit? Nu cu numele Tau am scos draci? Nu cu numele Tau am facut multe minuni? Si le voi spune: Plecati de la Mine toti cei ce lucrati faradelegea, niciodata nu v-am cunoscut!” (Matei 7:22, 23)

Doamne ajută!
__________________
Te intrebi cum te poti ruga neincetat? Citeste Pelerinul rus:
Reply With Quote