View Single Post
  #6  
Vechi 04.05.2006, 16:46:52
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

In decursul istoriei multi evrei au primit crestinismul, Nostradamus este un exemplu tipic pentru acea vreme, familia lui luind numele de Nostredame tocmai la crestinare. Nicolae Steinhard si Monica Fermo au facut asemenea in timpurile mai noi.

Nu cred ca trebuie sa asteptam o crestinare de Stat sau o decizie a Rabinului suprem de a recunoaste ca Mesia a venit.
Si in vremea aceea au fost multi care au cunoscut ce se intampla. Pe Iisus il urmau multimile, la inmultirea painilor: ”Cei ce mîncaseră, erau ca la cinci mii de bărbaţi, afară de femei şi de copii.” Matei 14:21

La Cinzecime spune apostolul:
Căci făgăduinţa aceasta este pentru voi, pentru copiii voştri, şi pentru toţi cei ce sînt departe acum, în oricît de mare număr îi va chema Domnul, Dumnezeul nostru.
Cei ce au primit propovăduirea lui, au fost botezaţi; şi în ziua aceea, la numărul ucenicilor s-au adaus aproape trei mii de suflete.
Fapte 2:39,41


Evident nu toti au aceptat venirea Lui, dar sa nu credem ca in tarile noastre crestine lucrurile ar sta cu mult mai bine, noi ne-am nascut aici si crestinismul a fost parte din mediul in care am crescut, de aceea multi il accepta ca pe ceva dat, pentru ca asa s-au obisnuit. Atunci schimbarea a fost dramatica, si multi nu au reusit sa treaca peste conceptiile in care s-au format, si care la evrei erau in mod deosebit rigide.

Ce s-a facut cu acele mii care s-au crestinat atunci, si cu alte mii de atunci incoace, e greu de spus. Istoriile spun ca nu au mai stat alaturi de confratii lor nici ca natie, si s-au asimilat in popoarele in mijlocul carora traiau, dar eu... nu stiu ce sa spun...
Reply With Quote