View Single Post
  #532  
Vechi 02.03.2017, 21:13:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

La începutul Postului Mare, o rugăciune pentru începutul cel bun al pocăinței (a Sfântului Efrem Sirul)




Stăpâne Doamne, Dumnezeul cerului și al pământului, Împărate al veacurilor, binevoiește a-mi deschide mie ușa pocăinței, că întru chinuirea sufletului Te rog pe Tine. Caută spre mine cu multă milosârdia Ta și primește rugăciunea mea; și să nu-mi lepezi cererea mea, ci ma iartă pe mine, cela ce în multe greșale sunt încurcat. Pleacă urechea Ta spre rugăciunea mea și îmi iartă mie toate câte, ca un om biruindu-mă, cu voirea mea le-am lucrat rele. Căci caut odihnă și nu aflu, pentru că întinată este conștiința mea; încă nici pace nu este întru mine, pentru mulțimea fărădelegilor mele.

Auzi, Doamne, inima mea care întru chinuire strigă către Tine, și să nu iei aminte la lucrurile mele cele rele, ci caută spre chinuirea sufletului meu și grăbește a mă vindeca pe mine, cela ce cumplit sunt rănit, și dă-mi vreme de deșteptare după darul iubirii Tale de oameni, și mă izbăvește pe mine de lucrurile mele cele prea-rele, și să nu-mi răsplătești mie cu pedepse vrednice de cele pe care le-am lucrat, ca nu desăvârșit să pier. Și pustiu m-am făcut de toată sârguința și cugetarea spre a mă îndrepta pe sine-mi. Deci cad la îndurările tale ca să mă miluiești pe mine cel pe pământ aruncat întru osânda lucrurilor mele.

Cheamă-mă înapoi, Stăpâne, pe mine, cel robit și ținut de faptele mele ca și de un lanț strâns; că Tu singur știi să dezlegi pe cei în obezi ferecați și să vindeci rănile cele nearătate, pe care Tu singur le știi, ca un cunoscător al celor ascunse. Căci câte patimi de răutăți îmi sunt mie, întru toate Te aflu pe Tine numindu-te Doctor al celor bolnavi, Ușă a celor ce afară se tânguiesc, Izbăvitor al celor duși și robiți, oprindu-ți de-a pururea mâna Ta și neslobozindu-Ți mânia Ta cea gătită păcătoșilor, ci pentru multă iubirea Ta de oameni dându-ne nouă vreme de deșteptare; căci Tu ești grabnic întru milă și zăbavnic întru muncă. Deci binevoiește a-mi întinde mie mâna și a mă scula pe mine din noroiul fărădelegilor mele, Cela ce nu Te veselești de pierzarea omului și nu Te întorci dinspre fața celui ce cu lacrimi te caută pe Tine.

Ascultă, Doamne, glasul robului Tău ce strigă către Tine, și arată-ți fața Ta spre mine, întunecatul, și luminează-mă pe mine cu venirea Sfântului Tău Duh, și îmi dăruiește mie spurcatului osârdie, și întoarce Doamne, plângerea mea întru bucurie mie, și rupe sacul meu și mă încinge cu veselie, și să se deschidă mie ușa Împărăției Tale; ca întrând într-însa să slăvesc prea-sfânt Numele Tău, al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, în vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote