View Single Post
  #231  
Vechi 09.12.2020, 06:13:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ofof... E greu, și din păcate durează destul de mult tot acest proces, uneori toată viața.Eu încă mai am reminiscențe ale indoctrinarii, și tind sa îmi explic chestii prin prisma lor. Viața e viața, credința e credința... Însă când credința devine un mod de viață, lucrurile se complica... Iar când acea credință se clatină, automat și viața este afectată. Trebuie realizat ca nu credința contează, ci viața. Însă viață este dusă în baza un idealuri, necesități, dependente și, bineînțeles seturi de credințe.

Scuză-mă dacă te deranjează ceea ce îți spun, sau ți-am spus. Nu sunt în măsura sa dau sfaturi, nici nu vreau asta. Pur și simplu împărtășesc din ceea ce am trăit eu, și modurile in care am abordat anumite aspecte. Nu vreau sa cataloghez ca bun sau rău,insa personal îmi permit sa zic ce m-a afectat și ce m-a ajutat.

Cu cât credință, atașamentul și convingerile au fost mai puternice, cu atât confuzia, suferința, deznădejdea și dezamăgirea sunt mai acute.Este cam ca într-o relație umană.Te trezești la un moment dat ca totul era numai în capul tău...
Multumesc pentru impartsirea experientelor tale care ma indatoreaza; asa le-am si receptat chiar daca am raspuns cu mai putina empatie. Ma gandesc totusi, ca experientele tale ar putea fi altfel catalogate deoarece tu le-ai descris prea dureros, brut, putin incalcit,amestecat(dpmdv).
De pilda, la incheiere pui alaturat credinta si atasamentul,insa ele nu fac casa comuna, sunt antagonice(zic eu).

Nu ma deranjeaza ce mi-ai spus fiindca am simtit simpatie, apreciere, ba chiar exaltare in mesajul tau. Eu n-am cautat altceva, ci am deslusit in Scriptura versete lamuritoare la toate nedumeririle mele, iar daca apar si unele noi, astept sa mi le limpezeasca Duhul Sfant cand va veni vremea potrivita. Nu se poate ca din alta parte sa vina ceva mai bun, mai curat, mai nobil ca Iisus si Duhul Sfant. Ce am putea primi din alta parte mai mult decat jertfa lui Iisus si mantuirea noastra incat sa merite sa dam mai mult decat jertfa noastra/mucenicia? Imposibil sa dam mai mult decat avem. Eu sunt foarte multumit ca Hristos imi da tot chiar daca El nu rosteste tot explicit, ci implicit.

Da, credinta este viata cea mai curata si cel mai greu de trait pe pamant "in pamant"(in trup). Am subliniat in citarea boldata o sectiune care iarasi este contradictorie; dpmdv credinta conteaza, nu viata, insa viata se recomanda sa fie dusa in baza unui ideal, e de inteles sa ne satisfacem necesitatile, si sa evitam hotarat orice dependente.
Poate nu inteleg eu din ce punct devedere ar fi clara,insa eu nu vreau s-o luam in discutie si explicatii pentru ca ne indeparteaza si dilueaza subiectul
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote