View Single Post
  #1  
Vechi 03.09.2009, 02:31:36
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit A mai trecut o zi...

Doamne-ajuta!

A mai trecut o zi si in firea mea iar s-au amestecat cele bune cu cele rele. Ma gandesc la cele ce-am facut, la cele ce-am gandit si-mi dau seama ca daca ma intreba cineva: Crezi in Dumnezeu?, ii spun foarte sigur ca NU. Daca insista si ma mai intreaba si daca il iubesc pe Iisus Hristos, atunci o sa-i spun la fel de convins ca NU. Din pacate (ce nefericit se potriveste aici aceasta expresie) am mai cheltuit o zi din aceasta viata fara sa fii ajuns sa trag linie la sfarsitul ei si sa sper ca, in sfarsit, poate ca am cheltuit frumos o zi din viata mea.

Zice Iisus Hristos: "Cine Ma nesocoteste pe Mine si nu primeste cuvintele Mele are judecator ca sa-l judece: cuvantul pe care l-am spus, acela il va judeca in ziua cea de apoi." (Ioan 12.48) Ma duc la Predica de pe munte (Matei cap 5-7) si vad cu amaraciune ca daca maine mor, atunci am o multime de motive sa-mi fie rusine.

Spunea parintele Razvan, de la biserica Sf Nicolae din Draganescu, ca daca vrem sa aflam cam pe unde ne situam in devenirea noastra, sa facem, pentru inceput, un mic test: sa incercam o zi, macar o zi, sa nu vorbim decat de bine pe toata lumea, sa gandim frumos despre toti, sa vorbim frumos cu toti cei care ii intalnim in acea zi in minte sau in realitate. Am incercat mai multe zile si nu am reusit.

Mai incerc si maine. Deocamdata atat mi-am propus.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote