View Single Post
  #3  
Vechi 20.05.2010, 06:35:53
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu cred ca nimic nu se intampla fara voia divina,nici macar cresterea unui fir de iarba.
Cred ca Dumnezeu ingaduie sa fim incercati in functie de puterile noastre si de ceea ce avem de invatat aici.Se zice ca nu ne da mai mult decat putem duce.
Dar,asta nu trebuie inteles gresit:el ne-a dat,totusi,liberul arbitru,deci,AVEM DE ALES intotdeauna intre bine si rau si suntem responsabili in mod direct de alegerile noastre.
Suferim aici,atat noi,cat si firea care ne inconjoara,nu datorita lui Dumnezeu,ci datorita noua,care nu stim sa iubim cu adevarat.
Nu Dumnezeu ne indeamna sa ne lacomim,sa ne trufim,sa provocam razboaie in care sa moara copii,sa distrugem planeta ca si cum noi am fi creat-o,NU!Totul este alegerea omului si omenirea sufera din pricina acestor alegeri bazate pe anumite instincte primare,as putea spune.
Am uitat de Dumnezeu,am uitat de noi,am uitat sa iubim,sa pretuim valorile familiei,sa respectam natura,creatia Tatalui Ceresc,ne credem atotputernici,desi in fiecare zi ni se demonstreaza cat de slabi si "nebuni" suntem sa traim in stilul asta.
Probabil este necesar sa trecem printr-un adevarat purgatoriu ca sa ne trezim in sfarsit si sa incepem aceasta transformare,fiecare dintre noi si astfel sa schimbam si stadiul in care omenirea se afla in prezent.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote