View Single Post
  #110  
Vechi 03.04.2011, 15:43:35
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Psaltirea Maicii Domnului - fragment- urmatorii 5 psalmi

Psalmul 21
Dumnezeule, Dumnezeul meu, prea binecuvantata pururea Fecioara Maria sa caute spre mine cu indurarile sale,ca sa dobandesc mantuirea cea vesnica, cu binecuvantarea ei cea ceresca. Pentru aceasta te chem pe tine, Doamna mea, ziua si noaptea, ca sa patrunda pana la tine rugaciunea mea si tu, Stapana mea, apleaca-ti urechea spre ruga mea.
Pretutindeni ma cauta dusmanii sufletului meu, dar dreapta ta cea puternica ma apara pe mine si sub umbra milostivirii tale am dobandit o preadulce odihna.
Slava tie, neadormita mea pazitoare!
Psalmul 22
Domnul ma paste, iar tu, Nascatoare de Dumnezeu, Il rogi ca sa-Si intoarca spre mine Faža Sa cea dumnezeiasca! slava starii tale inainte ca o Mama milostiva! Binecuvantata sa fie privirea ta pe care cu milostivire o indrepti spre pacatosii care se caiesc. Binecuvantata sa fie stralucirea fetei tale, binecuvantat sa fie harul sfantului tau chip, binecuvantata sa fie mila cea grabnica a mainilor tale!
Binecuvantat sa fie Cel ce S-a hranit cu laptele tau cel fecioresc! Sa te binecuvinteze apostolii si proorocii lui Dumnezeu, mucenicii, marturisitorii si cinstitele fecioare sa-ti cante tie!
Psalmul 23
Ale Domnului sunt pamantul si plinirea lui. Tu, Stapana, impreuna imparatesti cu El in ceruri si tu ne esti un inger pazitor pe pamant. E mai bine sa se stinga soarele decat sa ne lipsim noi mijlocirea ta inaintea lui Dumnezeu! Cu slava si cu frumusete te-ai imbracat! Imbracamintea vesmintelor tale este mai scumpa decat orice comoara. Stralucirea soarelui este pe capul tau si lumina lunii sub picioarele tale! Prestolul tau este impodobit cu stele si toate sufletele dreptilor cu nesat te privesc, o, prea luminata stea de dimineata! Pomeneste-ne pe noi, Doamna, intru bunavointa ta si fa-ne vrednici sa slavim sfantul tau nume! Slava tie, grabnica ajutatoare si aparatoare a tuturor crestinilor!
Slava...
Tropare dupa catisma 3, gl. 3
Zid nebiruit, temelie puternica, liman neinviforat, te-am dobandit pe tine, prea buna! in adancul patimilor fiind inviforati, spre limanul apararii tale alergam. Trimite-ne pace si mare mila!
Prestolul cu totul de aur al Imparatului si rai inflorit te-ai aratat, Preacurata, caci pe Dumnezeu in sanul tau L-ai purtat. Cu haruri dumnezeiesti ne inmiresmezi pe noi, pentru aceea toti te propovaduim pururi ca pe ceea ce esti cu adevarat Maica lui Dumnezeu, care ne dai noua mare mila.
Mangaierea celor scarbiti, curatirea celor ce gresesc tu esti, Maica Fecioara Stapana! Tu ai nascut mantuirea neamului omenesc, tu te-ai facut stalp de tarie credinciosilor.
te chemam: roaga-L pe Hristos Dumnezeu sa ne daruiasca mare mila!
Rugaciune
Catre apararea ta si cu ajutorul tau cel tare alerg acum, preacurata Doamna, Nascatoare de Dumnezeu! Sunt cu totul spurcat: n-am pazit poruncile Fiului tau si Dumnezeului meu, asa incat nici nu indraznesc sa-mi ridic ochii la cer, caci mi-am ranit cu multe rautati trupul meu. Nici mainile nu cutez sa le ridic spre inaltime, caci sunt pline de rapire. Nici gura n-o deschid la rugaciune, caci mi s-a lipit cu grairea de rau. Suspine nu am, din cauza nesimtirii. Inima mi-e ingreuiata de slava desarta. Sufletul mi l-am intunecat cu nemilostivirea. trupul mi l-am slabit prin trandavie. Picioarele mi le-am poticnit de piatra iubirii de placeri. urechile mi le-am deschis spre auzirea laudelor de putina vreme. Fata mea s-a umplut de nerusinare. Mirosul urat al faptelor mele a intrat in narile mele. Si fiind in intregime ca un pom neroditor sau ca o biserica pustie, toti nazuiesc sa ma darame, iar diavolul care imi prada sufletul si care se cuibareste in inima mea ma vede neingradit si cauta sa-mi rapeasca putina credinta pe care o mai pastrez ca o avutie si, legandu-ma ca pe un prizonier cu legaturi de pacate,am sileste sa fac voia lui. ce voi face eu, nu stiu. Fiind creat de Dumnezeu cu voie libera, m-am robit cu tot dinadinsul cu propria mea voie demonului tuturor poftelor si s-au inmultit pacatele mele mai mult decat nisipul marii. cum as putea sa-L rog pe Domnul si pe Creatorul meu sau cum as putea sa nadajduiesc sa fiu miluit? De bunavoie m-am dedat spre intinarea trupului si in fiecare ceas ma apropii de placerile pacatoase, caci trupul mi l-am spurcat cu desfranarea, limba mi-am intinat-o cu vorbele rusinoase, iar cele dinauntru ale mele le-am umplut cu ganduri necurate si mintea mea s-a aplecat spre cele potrivnice legii lui Dumnezeu. De aceea tanjesc sima amarasc si ma intristez si in fiecare ceas cad la indurarile tale, Doamna Nascatoare de Dumnezeu. Nu te mania pe mine, pacatosul, ca sa nu se sfarseasca zilele mele in desert, ci cauta, Stapana, spre mine, deznadajduitul. Roaga-L pe Cel ce S-a nascut din tine ca sa nu am soarta pacatosilor. Caci tu esti Maica lui Dumnezeu si eu, robul tau,intotdeauna nadajduiesc spre tine!pentru noi, robii tai, roaga-L pe Fiul tau si Dumnezeul nostru, Caruia i se cuvine slava, dimpreuna cu Tatal si cu Sfantul Duh, acum si pururea, si in vecii vecilor, amin!
Catisma 4
Psalmul 24
Catre tine, Doamna, am ridicat sufletul meu, pentru ca sa nu ma rusinez cu rugaciunile tale la infricosata judecata a lui Dumnezeu, nici sa-si rada de mine vrajmasii mei, iar duhurile rautatii de sub cer, palcurile vicleniei, sa nu impiedice pasii mei, nici sa ma covarseasca cursele mortii. Vino cu blandete in sufletul meu. Fii mie calauza spre patria cereasca si numara-ma impreuna cu fericitul sobor al alesilor lui Dumnezeu!
Psalmul 25
Judeca-ma, Doamna, caci intru nerautate am umblat, ma voi osteni nadajduind spre tine. Inflacareaza inima mea cu focul iubirii tale si cu braul curatiei tale incinge mijlocul meu. Mila si indurarile tale sunt in fata ochilor mei. ma voi indulci cu glasul laudelor tale, Doamna. Iubit-am fata ta plina de lumina, inchina-ma-voi si voi cinsti stapanirea ta cea sfanta. Marturisiti-va numelui ei, caci sfant este si cunoasteti in veac minunile ei!
Reply With Quote