View Single Post
  #27  
Vechi 24.04.2022, 18:43:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Oare ce-o fi insemnand pentru tine tranzactie, daca nu un acord de indeplinire a unui scop comun, sustinut, in cazul nostru, prin plata anticipata?
Daca ulterior nu puteau fi amestecati, initial nu conteaza pentru ce sunt disponibilizati?
Adevărat a Înviat!

Inițial Iuda s-a dus la ei, nu s-au dus arhiereii la Iuda, nici nu știau arhiereii poate cine e veriga slabă din grup și nu aveau un plan prestabilit, planul s-a făcut din mers:

Sfânta Evanghelie după Matei cap.26

14. Atunci unul din cei doisprezece, numit Iuda Iscarioteanul, ducându-se la arhierei,
15. A zis: Ce voiți să-mi dați și eu Îl voi da în mâinile voastre? Iar ei i-au dat treizeci de arginți.

Inițial din ce se înțelege erau 30 de arginți pt ca Iuda să fie un fel de călăuză, e adevărat că nici el n-a cerut o sumă fixă, nici ei n-au dat o sumă mare 30 de arginți era preț de rob sau așa am înțeles sper să nu greșesc.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
4. Zicând: Am greșit vânzând sânge nevinovat. Ei i-au zis: Ce ne privește pe noi? Tu vei vedea.(Mt27,4)

E limpede ca "initial" s-a platit ceea ce ulterior s-a executat; ca n-au fost obiectii, reporsuri si pretentii din partea creditoare.
Mai mult ca sigur (asta sugerezi?) Iuda a deturnat scopul folosirii argintilor(sic!*); ca de obicei, mortu-i vinovat.
Nu m-am gândit că Iuda o fi deturnat scopul banilor, posibil ca el să nici nu-și fi închipuit că lucrurile vor lua o turnură așa de dramatică pt Iisus, poate credea că doar va fi întemnițat cu niște pedepse fizice aplicate sau exilat cu interdicție de a predica în Ierusalim, e clar că s-a speriat și el când a văzut desfășurarea pe care au luat-o lucrurile.

Banii luați din vistierie dacă se răzgândea careva erau oarecare 30 de arginți din alte sute sau mii de bani de toate felurile dacă-i aruncau înapoi în grămadă nu conta, ulterior banii aruncați pe jos de Iuda după desfășurarea evenimentelor deja puteau fi individualizați - sunt arginții aruncați pe jos prin care s-a vândut un nevinovat :

Capitolul 27 Sfânta Evanghelie după Matei

5.Și el, aruncând arginții în templu, a plecat și, ducându-se, s-a spânzurat.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Din raspunsul tau inteleg ca tu ai cheile vistieriei, iar profitul a fost 100%; pe cat s-a investit, pe-atat s-a incasat.
N-a fost niciun profit ci o dublă dramă că și cel care a luat banii n-a mai trăit.

Sfânta Evanghelie după Matei cap.5

20.Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor și a fariseilor, nu veți intra în împărăția cerurilor.

Eu înțeleg că trebuie să fim mai drepți decât fariseii care aveau o oarecare logică când se fereau să ia bani cu preț/încărcătură negativă și să-i pună la templu, deci inclusiv în chestiunea aceasta dar nu numai în ea.

De ce învățau unii preoți să nu iei bunuri de la hoți de pildă dacă nu știi exact că au fost cinstit obținute ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.04.2022 at 19:18:37.
Reply With Quote