View Single Post
  #18  
Vechi 12.03.2017, 23:36:58
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up Ce realitate iti creezi?

Florentina in cautarile mele indelungate de-a lungul timpului, am citit si multe carti de psihologie.In una dintre ele spunea ca modul de a vedea lucrurile este foarte important.Deci felul cum vezi un anumit lucru.Autorul mergea chiar mai departe, mergand catre limita spunand ceva de genul "Minte-te frumos!" Adica omul efectiv nu vede ceea ce ii face rau ,parerile negativiste ale celor din jur,rautati etc.

Am gasit un filmulet TED,tratand aceeasi tema, zic eu interesant:https://www.ted.com/talks/isaac_lids...ge=ro#t-459930
Ce realitate iti creezi?

Pun aici un fragment din el.Omul a devenit orb si la inceput i sa parut a fi o catastrofa lucrul asta.
"Când mi-a fost pus diagnosticul, am știut că orbirea îmi va ruina viața.
7:15
Orbirea era o condamnare la moarte a independenței mele. Era sfârșitul realizărilor mele. Orbirea însemna o viață fără nimic remarcabil meschină și tristă, cel mai probabil solitară. Știam. Era rodul fricii mele, dar îl credeam. Era o minciună, dar era realitatea mea. Ca și peștii care înotau îndărăt din mintea lui Dorothy. Dacă nu aș fi confruntat realitatea fricii mele, aș fi trăit-o. Sunt sigur de asta. Cum trăiești cu ochii larg deschiși? E o disciplină pe care o înveți.
7:56
Se poate învăța și practica. Am să rezum. Să fii responsabil pentru fiecare moment, gând,
8:07
fiecare detaliu. Să vezi mai departe de fricile tale. Să eviți presupunerile. Întărește-ți puterea interioară. Redu la tăcere criticul din tine. Fără prejudecăți despre noroc și succes. Acceptă atuurile și slăbiciunile, înțelege diferența. Deschide-ți sufletul pentru binecuvântările tale. Fricile tale, criticile, eroii tăi, răufăcătorii
8:32
astea sunt scuze, raționalizări, scurtături, justificări, renunțare. Ficțiune precepută ca realitate. Alege să vezi prin ele. Alege să renunți la ele. Tu îți creezi realitatea. Cu acea putere vine responsabilitatea totală. Am ales să ies din tunelul fricii în teritoriu necunoscut. Am ales să construiesc acolo o viață binecuvântată.
9:07
Departe de singurătate, îmi împart viața cu Dorothy, frumoasa mea soție, cu tripleții noștri, le spunem Tripskys, și ultima sosită în familie, micuța Clementine. De ce ți-e frică ție? Ce minciuni îți spui?
9:27
Cum înfrumusețezi adevărul și-ți scrii propria ficțiune? Ce realitate creezi pentru tine?
În carieră, viața personală, în relații, în inimă și-n suflet,
9:40
peștii care înoată îndărăt îți fac rău. Te fac să pierzi oportunități și potențial, sunt sursa nesiguranței, a neîncrederii, acolo unde cauți împliniri și legături. Te somez să-i elimini. Helen Keller spunea că mai rău decât să fii orb, e să vezi, dar să n-ai viziune.
10:05
Pentru mine orbirea a fost binecuvântare, pentru că orbirea mi-a dat viziunea. Sper că și voi vedeți ce văd eu. Mulțumesc. (Aplauze)
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote