View Single Post
  #8  
Vechi 09.05.2019, 23:23:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Păi Botezul în sensul lui profund este metanoia, ...
Serios?

Botezul:
1. Este intrarea in Imparatia lui Dumnezeu, inca de aici de pe pamant, prin iluminarea fiintei care seface prin har si apa si asumarea Adevarului si a lui Dumnezeu "in numele Tatalui, si al Fiului si al Sfantului Duh".

2. Implica pogorarea harului
3. Implica intrarea in Imparatia lui Dumnezeu
4. Implica o lupta intreaga viata pt pastrare
5. Este o putere uriasa care e primita de om spre calauzire
6. De asta copiii se boteaza inca din primele saptamani pentru a primi cel mai mare dar al vietii lor: lumina sfintitoare si calauzitoare spre mantuire dar si Intrarea in Imlaratia lui Dumnezeu

Botezul facut la maturitate implica o componentamare de catehizare pt a intelege ce faci pt a nu te lepadamai tarziu de botez.

Vezi ca invatatura ta nu are legatura cu realitatea faptica si textul Scripturii.

Cat despre restul spuse de tine, sunt pe acelasi calapod, reciti poezii simbolice pe care nu le-ai inteles prea bine...

Hristos a formulat lucrurile ca pentru toti. Trebuie multa intelepciune in a intelege ce a spus El pt ca nu sunt chiar simple iar in BO avem tkmp de 2000 de ani toata invatatura si Adevarul, toata intelegereadeplina si corecta a Scripturii. Insa nu atat de sincretic pt a fi inteles usor si de catre toti.

Dragulmeu, am fost la un parinte mare si mi-a pus o intrebaresimpla la care am inceput sa povestesc si eu cestiam. El a raspuns in 3 cuvinte la acel adevar fundamentalal credinteisi mi-a aratat clar 2 lucruri:
1. Adevarurile decredinta mari daca au foat intelese in fiinta lor se explica intr-obpropozitie
2. Daca nu reusesti sa le explici intr-o propozitie habarnu ai ce e acolo.
3. Mai aveam multe sa imi explic pana sa pot fi la nivelul ala.

Asaca te rog ca pt fiecare adevar pe care il scoti, sa pui o aingura propozitie altfel e clar canu stii ce e acolo.

Last edited by gpalama; 09.05.2019 at 23:29:32.
Reply With Quote