Subiect: Omule, incotro?
View Single Post
  #6  
Vechi 05.12.2014, 08:46:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Din toata saracia, fara sa stie nimeni, nici vecini, nici colegi nici prieteni, nici chiar duhovnicul, cumparati cateva lucruri necesare traiului (ulei, faina, zahar, etc) puneti-le intr-o sacosa apoi interesati-va discret de cineva foarte necajit. N-o sa fie greu; sunt atati necajiti in jurul nostru (in special pensionari, dar nu numai) ca n-o sa stim ce sa alegem, dar asta oranduieste bunul Dumnezeu. Apoi luati sacosa si mergeti si sunati la usa, iar daca puteti, nu asteptati sa vi se deschida... Plecati chiar inainte... Daca mai este totusi vreo nedumerire, nu trebuie sa spuneti mai mult decat atat: "Hristos se naste! Bucurati-va!"

Doamne-ajuta!
Nu stiu cum e pe la Londra, dar la noi aici cei pe care îi vezi cu adevărat necăjiti sunt homeless-ii, care nu prea cred că s-ar bucura de o asemenea sacosă (că n-au unde să stea, unde să gătească, etc.). Zic si eu, că am văzut că mai mult apreciază o cafea, o masă caldă, sau chiar un amărât de sandvish. Ca să nu mai zic de bancnotele verzi cele mai mărunte.
Chiar si prietenele mele care stiu că nu o duc strălucit, cred că s-ar simti jignite să le fac un asemenea cadou de sărbători.
Ar prefera probabil o invitatie la restaurant sau un cec. :)
Probabil în România e mai usor să faci un asemenea gest (cel cu sacosa cu alimente de bază). Poate se organizează cei de aici de pe forum într-un mic grup care să meargă în vizite la oameni săraci. Am da si noi cei "de afară" o mână de ajutor. Doamne ajută!

Last edited by mirela.t; 05.12.2014 at 09:04:26.
Reply With Quote