View Single Post
  #15  
Vechi 20.07.2018, 11:27:35
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sigur ca aici este cu totul altceva, pentru ca aici un om, fratele lui mihamm, nu se simte bine deloc in caminul familial strain lui, nu se simte nicicum, se rateaza incet si sigur sub ingrijirea atenta a unei mame mutilate si refugiate sentimental in "rodul" unei amagiri din tinerete, care, incapabila de mai mult, face numai ceea ce instinctul ei matern ii permite.

Speranta mamei lui mihamm este mihamm, insa este o speranta desarta pentu ca mama lui se ingrijeste numai de trupul copilului, nu si de innobilarea sufletului.

Tot ce spui sunt stiri, nu rezolvari. De aceea ti-am spus sa mergi la oricare psiholog ca sa te lamuresti tu din experienta ta la un tarif "personalizat tie".

Sa vorbesti pe forumul crestinortodox despre psiholog e ca si cum ai spune preotului la impartasanie ca ai dezlegare de la psiholog; adica vax.
Psihiatria si psihologia sunt ca astronomia si astrologia....Primele științe exacte,iar secundele derivatele umaniste ale acestora.Acuma,normal ca nu te duci la preot ca sa iti spuna daca esti apt pt scoala de șofer si nici la astrolog sa vezi daca iei carnetul din prima.Adică când am dat eu admitere la teologie ne trebuia aviz de la psihiatru,acum vad ca au redus numai la psiholog:))Problema este ca atat preotii cat si psihologii s-au formalizat.Mai mult te ajuta o lectură de natura psihologică decat niste ședințe,sau poti cauta niște duhovnici buni care sa iasa din carapacea canoanelor sau a ignoranței.Însă o discuție sănătoasă ,deschisa si sincera cu cineva de incredere e cea mai benefică.Eu de exemplu cele mai constructive discutii le-am avut,asa intamplator cu necunoscuți,straini etc.Adică mai usor te deschizi unuia care e dezinteresat,dar curios,care stii ca nu are motive sa te judece,si poate la randul sau se va deschide si el,si asa se poate consuma un dialog liber,de la suflet la suflet(cazuri rare).Acuma veti spune ca doar preotul poate da iertarea si doar psihilogul poate da avizul:)).....E bine totusi de reținut ca nimeni înafară de noi înșine nu poate face ceva in psihicul nostru,ma refer la ceva benefic nouă.Adica,clar ,putem fi manipulați,sau putem sa,mimam chestii de,dragul/frica altora.Însă e trist cand renunțăm,cand ne pierdem vointa,si ne lasam condusi de altii,ii lasam sa ia decizii pentru noi sau in numele nostru....Dacă renunțăm,atunci ,e destul de greu sa incepem sa ne asumăm orice,de la produsul pe care il cumparam pana la decizii de ordin major,ca de ex,care din cele zece ieftine sa il iau totuși....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote