View Single Post
  #30  
Vechi 04.12.2008, 05:28:00
efy efy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Mesaje: 1
Thumbs down mai ganditi si in afara cutiei!!!

Giulia D-zeu ne-a dat creier sa gandim si inima sa simtim,sa ne urmam instinctul.Tu citeste si apoi cantareste opinia fiecaruia dar in final urmeaza-ti instinctul, ca si noi ca si tine suntem umani cu nimic mai presus.
Nu stiu exact cu ce s-a fript MarinaAlca in viata de te sperie astfel incat mai ai putin si cazi in prapastie daca te casat cu x doar pt ca este musulman dar macar nu-ti da motive concrete iti spune doar sa 'FUUUUGI!'
Eu culmea sunt casatorita cu un musulman si vai fericita de mine,nu trec prin toate grozaviile astea de care se tot vorbeste aici ba din contra am si job fac si trening promovare in profesie si ma imbrac decent pentru o femeie casatorita respectiv pentru o musulmanca,e adevarat ca nu port acea basma si cu toate astea sotul musulman nu-mi face viata grea.Aaaa si mergem si la moschee ori de cate ori avem timp.
Si culmea moscheele au o parte separata pt femei asa cum si in biserica femeile stau in dreapta si barbatii in stanga,cine zicea ca femeile nu au voie in moschee?
Parerea mea este ca daca vrei sa-ti schimbi religia ar trebui mai intai de toate sa te convingi ca islamul e adevarat si logic in ceea ce e scris acolo.Si sa te gandesti daca ai vrea sa faci acelasi lucru chiar si in situatia in care nu te-ai casat.cu un musulman.Gandeste-te la asta dupa ce ai citit mai intai tu cu ochii tai fara a mai asculta parerile celorlalti care poate nici nu stiu cum arata Coranul si poate nici Biblia nu au terminat-o.
In alta ordine de idei nu stiu de ce oamenii se bat in piept vis-avis de crestinism,pana la urma ce avem noi in urma acestei religii?Crime,violuri,prostitutie,gays,si multe altele pe care le auzim dupa cum stim in fiecare zi la televizor.Face-ti o comparatie sa spune-ti voi cate cazuri de genul asta ati auzit in tarile islamice?
Nu zic ca religia noastra a fost una plina de credinta si frumoasa dar cu anii oamenii au modificat multe schimband multe lucruri din Vechiul Testament in Noul Testament de ce o carte sfanta trebuie schimbata ca si cand ar fi o revista vanduta in magazin?
Nu zic nici ca Iisus Christos nu a fost trmis de D-zeu insa contrazic faptul ca invataturile lui ne-au adus cele scrise mai sus.
Musulmanii vorbesc cu respect despre Iisus si spun povestea Sfintei Maria cu adevar dar crestinii vorbesc despre musulmani in cel mai josnic mod acuzandu-i ca terorismul este cauza a islamului.
Atunci noi ce sa mai vorbim despre razboaiele purtate de-a lungul anilor pentru a ne apara tara de vrasmasi ,omorand si noi la randul nostru.
Sa fie asta din cauza ca suntem crestini?
Mai ganditi si in afara cutiei inainte de a judeca.
Sunt religii care nici macar nu cred intr-un D-zeu,ei pur si simplu au tot felul de statui in forma unor elefanti,serpi,etc care din punctul meu de vedere sunt oameni pierduti la o scala foarte mare in comparatie cu ceea ce noi numim D-zeu. Asa ca atata timp cat cit fiecere dintre noi ajungem la o varsta cand ne intrebam daca in credinta in care parintii nostrii s-au nascu este cea corecta si realizam ca este totusi si altceva care ne convinge cu adevarat dpdv logic si moral ca ar fi momentul sa ne indreptam spre ceea ce simtim ca este adevarat,atat timp cat D-zeu pe care il stim noi,de neatins,de nevazut,de neauzit este acolo atunci de ce sa nu facem ceea ce ne dicteaza inima.
Giulia eu nu te sfatuiesc nici sa te convertesti nici sa nu pentru ca practic nu am cum sa te conving pe tine de ceea ce eu m-am convins'' cum ca D-zeu este Unic,Preamaret si El nu are nevoie de nimic de la noi ci noi avem nevoie de El''
In privinta casatoriei te-as sfatui sa nu te casatoresti orbeste,daca tipul respectiv te place cu adevarat te va astepta sa va cunoaste-ti mai bine si apoi sa faci acest pas,daca vezi ca este grabit in a face aceasta casatorie,fara a lasa ceva timp sa treaca pt ca defapt si el ar avea nevoie sa te cunoasca nu?Lucrurile facute in graba au un rezultat nu prea fericit.
Si nu te stresa prea mult in privinta casatoriei,daca e sa se intample va fii de le sine ci nu de la tine,incercand sa te zbati cu deciziiile.Concentreza-te pe alte domenii cum ar fii profesia sau orice altceva te preocupa referitor la viitorul tau.
Bunul D-zeu sa te calauzeasca in tot ceea ce faci!