View Single Post
  #95  
Vechi 10.05.2021, 20:57:50
matador matador is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2020
Mesaje: 11
Implicit

Salut si multumesc de raspuns

@gpalama

M-am intors la Hristos in febr 2018 iar aceasta lupta o am din decembrie 2019 ( incepuse de prin vara dar puteam cumva sa nu iau in seama gandurile). In astia 2 ani m-am spovedit aproape lunar.
Parintele duhovnic, la inceput a zis ca e ispita..mai apoi..cand zice ca e obsesie, cand ispita.. .Eu inclin sa cred ca deja acum e obsesie. El saracu mi-a zis mereu de impartasit, m-am impartasit de Sfanta Maria anul trecut dar tot la fel a ramas situatia... canon nu mi-a dat, dar mi-am luat eu canon, acuma faza e cam aiurea, ca sa zic asa.. Duhovnicul imi zice sa ma impartastesc, eu ezit pt ca, cum spune Pavel , ma ispitesc pe mine insumi si ma gasesc nevrednic..
Stiu ca impartasania e si vindecare dar fata de ce ganduri am..pff.. ma gandesc ca l manii pe Dumnezeu impartasindu-ma cu nevrednicie. Apoi, eu cred ca s gandurile mele, desi le urasc din tot sufletul si m-au terminat psihic, dar asa le percep, sunt f dese , ca niste obsesii, parcas sunt 2 firi , plus ca mi-au alterat si emotiile.
E f greu de explicat in cuvinte..as da orice sa fiu ala de dinainte de dec 2019, sa pot sluji lui Dumnezeu ca inainte. Am citit si din paterice si din Parintii de la Optina si din Ioan Scararu despre hule, la fel zice si acolo ca astea par ale tale dar eu le percep altfel si ca si a intors Dumnezeu fata de la mine. Stiu ca nu e asa, dar asa se simte !

Trecutul meu este de desfranare cu fapta si vorba murdara, deci cam iti dai seama din ce tagma sunt aceste ganduri. Am incercat cu nebagatu in seama, cu ignoratu.. Nu merge. Tine cat timp am mintea focusata pe ceva, cum ma defocusez..pac. D asta zic ca e obsesie deja. Poate par patetic, dar prefer mai bine moartea decat o viata fara Hristos, lumeasca, desarta, despartit de El pe veci...!

Parintele meu e preot de mir, mi-a zis odata sa incerc sa iau in considerare un duhovnic mai sporit si mai rugator, cred ca datorita presiunii puse pe el a zis asta... eu tin la el si nu sunt de parere sa mi schimb duhovnicul decat in conditii extreme

Sa iertati daca v-am plictitisit ! Doamne ajuta si mantuire va doresc ! :)
Reply With Quote