View Single Post
  #96  
Vechi 10.05.2021, 21:07:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Trecutul tau ti-l ziceam si eu.
De aici vin gandurile rele.

Dar cumva ceva nu asezi bine de asta te chinuiesti.

Ori e pentru ca nu ai canon.
Ori pentru ca nu te rogi.
Ceva e in neregula.

Dar este ceva rezolvabil.

Du-te la un duhovnic bun care sa iti dea canon corect.

Incearca sa o iei ca la carte.

Vezi tu dracul se impinge cu putere.

Ceva ai gresit in spovedanie undeva de ai inca datorie si te chinuiesc demonii.

Undeva este o greseala. Du-te la o manastire si ia-o de la capat cu spovedania si canonul ca aici e o problema.

Acum esti in aceeasi situatie de pacat? Pt ca daca raspunsul e da atunci chinul o sa fie mult mai rau ca la inceput...

Cu povatuire buna se scapa mult mai repede de asta



Citat:
El saracu mi-a zis mereu de impartasit, m-am impartasit de Sfanta Maria anul trecut dar tot la fel a ramas situatia... canon nu mi-a dat, dar mi-am luat eu canon, acuma faza e cam aiurea, ca sa zic asa..

Duhovnicul imi zice sa ma impartastesc, eu ezit pt ca, cum spune Pavel , ma ispitesc pe mine insumi si ma gasesc nevrednic..

Stiu ca impartasania e si vindecare dar fata de ce ganduri am..pff.. ma gandesc ca l manii pe Dumnezeu impartasindu-ma cu nevrednicie. Apoi, eu cred ca s gandurile mele, desi le urasc din tot sufletul si m-au terminat psihic, dar asa le percep, sunt f dese , ca niste obsesii, parcas sunt 2 firi , plus ca mi-au alterat si emotiile.
Tu in primul rand ai nevoie de cineva care sa iti explice si sa te ajute sa treci peste asta. De un duhovnic incercat care sa cunoasca treaba asta. Duhovnicul tau nu te poate ajuta.

Din ce zici mai sus iti enumar cateva greseli:

1. Canon nu mi-a dat - daca tu nu ai canon si te-ai apucat sa te impartasesti asa aiurea atunci de fapt tu iti ispasesti pacatele. Primul pas - corecteaza asta, du-te la un duhovnic bun pt canon.

Sa iti explic problema lipsei canonului - pentru pacate din astea se da 10-15 ani de penitenta - adica e groasa dpdv duhovnicesc. Daca tu nu faci nimic te mananca de viu diavolul fara canon. Pentru ca esti nevrednic absolut inafara canonului, inafara unui minim de canon DAT DE BISERICA, FACUT CU BINECUVANTARE.

Deci aici e o greseala.


2. Duhovnicul iti zice sa te impartasesti - aici e bine dar neaparat in canon. Impartasirea nu se face inafara unui canon, si scopul ei este de vindecare, de ajutor, nu de anulare a penitenti.
Deci fii atent - situatiile din astea grave cu multi ani de penitenta nu sunt de glumit. Trebuie canon ca altfel le tragi intr-un fel sau altul prin boala, ispita, altfel.

Du-te la un duhovnic mai stiutor in cele duhovnicesti, ca duhovnicutl tau curent le-a incurcat putin.

3. Ganduri ca il manii pe Dumnezeu - fara canon nu putem discuta despre asta - daca e mustrare a constiintei atunci trebuie canon. Daca e ispita din nou vine din lipsa unei directii clare.

4. Mai e o chestie care ti-o zic. Am citit multe carti si toti sfintii zic asa: sa IGNORi. Oricat te apasa, la sfarsit sa zici asa, ca nu sunt ale tale. Sa iti ceri iertare lui Dumnezeu si sa stii ca nu sunt ale tale. Iar tocmai prin apasarea asta vezi ca nu sunt ale tale.

Du-te la un calugar bun, o sa stie sa te scoata usor la socoteala ei stiu sa le aseze mai bine duhovniceste. Si vezi sa stie ce e cu canoanele.
Tu ar trebui sa primesti canon cativa ani de zile. Ce zici tu ca faci tu nu e canon este mers dupa capul tau care nu te ajuta atat de mult.


Vezi ca inafara canonului iti tragi pacatele singur prin boala necaz ispita. Hai sa incepi cumva cu un canon responsabil si apoi vezi cum se aseaza lucrurile.

Last edited by gpalama; 11.05.2021 at 00:22:54.
Reply With Quote