View Single Post
  #152  
Vechi 05.11.2016, 05:01:05
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
... de Ortodoxie nu mă las, din Biserică nu ies, chiar dacă eu o să fiu ultimul de pe pământ, ca și Sfântul Maxim Mărturisitorul.
Am auzit ca nu umbla singur (asta in buna traditie monahala), cica mai era un om cu el, un slujitor numit Atanasie, care a povestit in scris ce s-a intamplat cu Sfantul. Nici acesta n-a avut o soarta prea buna. Si ma gandesc: sa fi fost Atanasie penticostal? Sa fi fost ecumenist? Imi spune gandul ca era si el, nitel, ortodox. Iar daca era totusi musulman sau budist, ia vezi tu la Maxim ce frumos se purta cu el! Si invers, ce iubire avea Atanasie, musulmanul (hindusul? adventistul?) pentru "inselatul" de Maxim.
Ai vazut tu, prin terfeloagele alea pretioase ale tale, ce frumos convietuiau oamenii aceia? Ai vazut tu acolo prietenie? Ai vazut tu acolo ... ortodoxie practica, traita? Vezi, minuneaza-te si aplica!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă o să se întâmple așa ceva, mă duc și-mi instalez un cort, pentru toată viața, lângă Catedrala Mântuirii Neamului și o să vorbesc acolo tuturor despre erezia ecumenismului în care (ar putea fi) căzută Biserica, nădăjduind în vindecare ierarhilor și-a bisericii, să redevină Biserica. Precedent avem în Biserică, să rămână un singur om, de ce nu s-ar repeta? Să ne fie frică? Nu. Să ne așteptăm? Doamne ferește, dar da, ne așteptăm... Doar că sper să nu se ajungă acolo, mai bine să mor de mii și milioane de ori, decât să cadă Biserica în vreo erezie.
Of, dragutule, acuma ai lasat filmul cu calugaria si incepi teatrul cu cortul....
Dar intr-o varianta imbunatatita ca a lui Maxim - te duci singur.
Ieri l-ai depasit pe Domnul in suferinta, astazi il intreci pe Maxim in vitejie.
Bravo, voinicule!

Am un prieten vechi, tot jucam sah de vreo 15-20 de ani, impreuna cu alti prieteni. Ne strangem din cand in cand pe la unul pe-acasa ori pe la cate o crasma (vara) si petrecem o noapte jucind sah, povestind, punind tara la cale. Obicei vechi, din studentie....
Uneori prietenul asta al nostru o ia razna. Fabuleaza, ca tine, din pricina multor necazuri - in cazul lui. Ultima data era suparat pe calugari, zicea ca le arata el ce inseamna post si rugaciune...
Exact ca tine o zis: isi ia cortul, se duce langa gardul Catedralei sau al unei manastiri mari, se asaza in lotus (??) si se pune pe postit si rugaciune.
A zis ca-i bate pe toti! Record mondial face!....
Iti dai seama ca amicul meu are cateva scuze: nu prea a studiat teologie, era beat cand a zis (a doua zi s-a trezit si s-a rusinat), are necazuri mari si reale in familie etc. Si pierduse si la sah!
Dar tu? Ce motive ai sa intri iar in rol, imaginindu-te ultimul mohican, aaaa...., pardon,... ultimul ortodox?
N-auzi ca Maxim a fost penultimul? Vrei sa fii ca Atanasie?

P.S. Povestea asta pioasa cu Sfantul Maxim-ultimul ortodox am invatat-o si eu la scoala. Dar tot la scoala am inteles ca nu e chiar asa, cum zice textu... Mai erau credinciosi ortodocsi pe vremea Sfantului, mii si 'jde mii, doar Dumnezeu ii mai stie cati or fi fost.
Reply With Quote