Subiect: Vorbe de duh
View Single Post
  #5  
Vechi 18.05.2012, 10:49:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Rugaciunea ramane singura cale de salvare in aceste grele situatii. Rugaciunea insistenta, daca ceea ce cerem este de folos ( de exemplu, intoarcerea sotului necredincios la credinta), nu va ramane fara raspuns. Sa ne amintim de vaduva care a mers la judecator pana cand acela i-a dat ce dorea. Transformarea celui de langa noi nu se vede de multe ori imediat, insa important este sa nu abandonam, sa nu renuntam. Sfantul Ioan Gura de Aur vorbeste incurajator despre puterea pe care o are sotia in implinirea dorintei de a-si schimba sotul.

"Nimic, in sfarsit, nimic nu are mai multa putere si tarie pentru a-l ordona si a conduce pe om ca femeia lui, atunci cand este evlavioasa si prudenta si pentru a-i intoarce sufletul lui unde vrea ea si cum ii place. Va afla mai putina incredere la prietenii sai, la invatati si la fel la cei mari, decat la avizele si la sfaturile femeii sale. Caci extrema tandrete pe care o are un sot pentru femeia sa, il face sa primeasca sfaturile ei cu multa placere. Eu v-as putea arata aici exemplul multor oameni grei si indisciplinati, pe care femeia lor i-a potolit si i-a civilizat. Femeia este insotitoarea omului, la masa, la pat, in crearea copiilor; ea este pastratoarea secretelor, a hotararilor lui, mai stiu eu a ce? Atasata cu totul de barbatul ei, ea ii este asa de unita precum este capul cu trupul. Ea ii va face mai multe servicii barbatului ei decat oricine, daca este cinstita si cu bun simt."
Reply With Quote