View Single Post
  #36  
Vechi 18.06.2012, 10:26:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar asa s-a gasit apa sute de ani Catalin. Ca unii folosesc sarmele sa caute stafii sau alte "energii " e problema lor. Personal eu cred ca se iau dupa alte semne ca sa descopere unde e apa si cred ca creanga sau sarmele fac parte din recuzita.Dar daca merge si oamenii gasesc apa care este problema ? Cum ai fi vrut sa gaseasca oamenii apa ? Totusi in vechime era destul de complicat.E complicat si astazi in unele locuri, uite acolo la Breaza de exemplu altii au bagat 15m de teava in pamant pentru o pompa si nu era apa deloc. Cum anume faci sa ai apa daca ai o casa undeva la tara ? Pe oricine vei intreba iti va spune sa chemi un fantanar.
Nu are importanta ca merge, nu apelam la ingeri cazuti ca daca ne ajuta inseamna ca e bine. Atunci in ce mai avem credinta? Nici daca e cineva intr-o problema mai grava, boala de exemplu, nu apeleaza la vrajitori samani ca aceia il vindeca, pentru ca sunt si cazuri in care pot vindeca. Ingerii cazuti sunt grabnic ajutatori, trebuie doar sa apeleze cineva cu incredere. Daca in cazul rugaciunii trebuie insistenta, rabdare, curatire, in cazul apelarii la ingeri cazuti se sar toate etapele, trebuie doar apelat si rezolva imediat.
Eu pana acum n-am auzit ca fantanarii folosesc radiestezia, poate mai sunt unii, in rest uite ce folosesc: "Dar nu numai experiența îl ajută, ci și semne naturale: vegetație (menta și salcia pentru adâncimi mici, copaci cu rădăcini adânci), insecte, animele (câini, cai ce scurmă după apă)."
Uite si articolul de pe acest site despre radiestezie si cautarea apei: http://www.crestinortodox.ro/diverse...zia-69703.html
E dintr-o carte scrisa de un medic elvetian, deci si altii stiu ce pericole sunt aceste tehnici paranormale.
Reply With Quote