View Single Post
  #6  
Vechi 22.09.2013, 17:42:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Alex Daniel1 Vezi mesajul
Este pacat sa fac duminica lucruri care nu implica un volum de munca fizica sau intelectuala, de ex sa ma barbieresc, sa fac cumparaturi pt sapt viitoare, sa imi fac ordine in agenda, sa citesc? Sunt lucruri care daca nu le-as face at cand am nevoie, mi-ar da peste cap planurile de zi cu zi. Va multumesc anticipat pt pareri
In general, duminica e lasata pentru a da slava lui Dumnezeu si pentru a ne odihni. E pacat sa vinzi si sa cumperi duminica. Daca se intampla sa mai lucram duminica, spunem la spovedanie. Hrana aceea pe care o cumperi duminica nu are binecuvantarea lui Dumnezeu.

Un pescar i-a dus un peste pescuit duminica unui calugar din Athos. Spre mahnirea lui, nici macar pisica monahului n-a vrut sa-l manance, din cauza ca era pecuit dunminica! Hrana binecuvantata de Dumnezeu ne este spre sanatate.

Nu e pacat sa citim carti duhovnicesti! A lucra duminica inseamna sa furam din timpul dedicat lui Dumnezeu.

Si mie mi se intampla sa cumpar uneori duminica. Dar e pacat si trebuie sa spun duhovnicului si sa ma lupt sa am cele necesare cumparate de sambata.
Reply With Quote