View Single Post
  #16  
Vechi 16.11.2013, 20:06:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria34 Vezi mesajul
Este rau sa faci o fapta buna ?!Asta inseamna si pomana.O fapta buna!Un act de milostenie pe care il facem noi cei inca in viata, in numele mortului.Miostenia cea mai primita este cea facuta celor saraci,bolnavi,batrani,celor care nu pot munci, familiilor nevoiase cu multi copii, celor abandonati in casele sau leaganele de copii.
Biserica ne invata ca viata omului nu se sfarseste o data cu moartea trupului. De aceea, crestinii nu-si uita mortii dupa ingroparea lor, ci se preocupa de rugaciuni pentru ei si de pomenirea numelui lor.
Da sunt de acord ca pomana este un o fapta buna pt oamenii care sunt inca in viata(o forma de milostenie)...
Intrebarea cu care am deschis topicul era,daca aceasta pomana sub forma de produse materiale mai ajuta mortii? Adica mancarea pe care o impart ii satura de foame? In mod clar nu ,deoarece ei nu mai traiesc in corpuri materiale.
Insa de fiecare data cand am facut pomana fie am visat decedatii care imi multumeau cu lux de amanunte,fie ii visam inainte de pomana(de uitam de ziua mortilor) sau chiar si alte cazuri.
Inafara de cazurile de milostenie,nu-mi visez deloc rudele decedate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote