View Single Post
  #18  
Vechi 16.01.2015, 14:22:22
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu nu am auzit de succesul neoprotestant.Dimpotriva ,in strainatate unde sunt neoprotestanti nici macar nu se mai cunoaste semnificatia Craciunului.
Parintele meu duhovnic spune ca aurul straluceste si in gunoi si intre flori.Sa nu ne uitam la oameni ci sa ne aplecam asupra neputintelor si pacatelor noastre si sa ne indreptam.Unde e curatie sufleteasca vine si harul.
Si daca vrem sa ne sfintim sa cautam oameni sfinti ,mai exista duhovnici cu mult har ,si sa ii cercetam ,exista carti sfinte.Protestantii la ce sfinti se roaga ,ce carti sfinte au ?
Pai asta e problema.In ortodoxie exista putini oameni care o traiesc.Si acei duhovnici cu har duc tot neamul pacatos in spatele lor.Si chiar daca nu vrem sa recunoastem,stilul de viata (neo)protestant e mult superior din toate punctele de vedere.Ei se roaga lui Dumnezeu si au Biblia.Ce altceva mai trebuie?Una e sa admiti valoarea unor oameni sau a unor carti si alta e sa cadem intr-un adevarat politesim.Sa nu se inteleaga ca ortodoxia este asa ceva,dimpotriva.Dar sa nu uitam ca Dumnezeu are grija de toti.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote