View Single Post
  #5  
Vechi 23.10.2008, 22:15:41
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Multumim. Si noi ne facem datoria de a va aduce la cunostinta ca mantuirea se primeste prin credinta in jertfa Domnului Iisus Hristos iar judecata se va face dupa faptele izvorate din credinta ( este vorba de fapte din viata de zi cu zi, nu de slujbe si ritualuri). Iar ca invatatura, recomandam Sfanta Scriptura. Este singura Carte care ne poate feri de inselatoriile foarte subtile ale celui rau. Cu alt fel de invataturi aveti toate sansele de a deveni victime. Iar noi putem fi judecati ca nu v-am spus. Ne-ar parea rau si pentru noi si pentru voi.
Si multimea de carti ale profetesei White ce sunt, plus ale atator autori necunoscuti sunt tot din Biblie? De ce minti cu nerusinare:
"Adventiști nu au alt crez decat Biblia." Această afirmație apare mereu in publicațiile lor ce sunt distribuite publicului.
Tot așa, ei spun: "Biblia se explică singură." "Un text il explică pe altul." Toate astea sună frumos, dar la o examinare atentă, amandouă afirmațiile se dovedesc a fi false.
In primul rand, adventiștii de ziua a șaptea au un crez, ca și celelalte denominații, publicat din 1872. Ei il numesc "Principii Fundamentale ale adventiștilor de ziua a șaptea." Primele cuvinte sună astfel: "Adventiștii de ziua a șaptea nu au alt crez decat Biblia, dar aderă la anumite puncte de credință bine definite." Iar apoi trec să definească aceste "puncte de credință." Ce inseamnă acest singur crez? Webster definește crezul ca "sumarul sau formula de autoritate ale acelor articole din credința creștină ce sunt considerate esențiale."
Deschizand disciplinele diferitelor biserici, cum ar fi metodiștii, baptiștii și prezbiterienii, vedem că la inceputul fiecăreia din ele se spune : Noi credem. Și apoi urmează ceea ce cred ei. Adventiștii spun că toate aceste biserici au un crez, dar ei nu au un crez personal. Dar "Principiile lor Fundamentale" incep la fel: "Ei cred" și apoi urmează cele douăzeci și nouă de articole de credință, care specifică ceea ce cred ei. Prin urmare, e o minciună să spună că nu au nici un crez, pe cand celelalte biserici au.
Dar lucrul cel mai rău in legătură cu acest crez este că nu conține principalul lor articol de credință acela pe care-l consideră esențial. Oricat ar părea de ciudat, acesta este omis. Minciuna lor cea mai mare referitoare la această problemă nu este că au un crez formulat iar ei pretind că nu au, ci faptul că nu au introdus in crezul lor cel mai important articol de credință.
Al treilea articol din crezul publicat de ei spune că ei cred: "Că Sfintele Scripturi ale Vechiului și Noului Testament au fost scrise sub inspirația lui Dumnezeu, conțin o revelație completă a voii Lui pentru om și sunt singurul indreptar infailibil de credință și practică." Și acest lucru sună bine; dar este fals, absolut fals. Adventiștii de ziua a șaptea nu cred că Scripturile Vechiului și Noului Testament conțin revelația completă a voii lui Dumnezeu pentru om și nici nu tratează aceste scripturi ca și cum ar fi "singurul lor indreptar infailibil de credință și practică," deoarece ei cred că scrierile profetului lor, doamna E.G. White, sunt și ele inspirate de Dumnezeu; ei cred că aceste scrieri conțin o revelație mai completă a voii lui Dumnezeu pentru om și că sunt infailibile. Ba mai mult, ei fac din credința in aceste scrieri un test de credință și apartenență al biserica lor. Toate acestea sunt dovezi cat se poate de clare.
Doamna White a pretins neincetat că scrierile ei sunt inspirate de Dumnezeu și le-a pus pe aceeași treaptă cu Biblia. Ea spune:
"Am luat prețioasa Biblie și am inconjurato cu cateva mărturii pentru biserică, pentru poporul lui Dumnezeu. Am spus că astfel sunt implinite nevoile aproape tuturora. "(Mărturii, Vol. 2, p. 605; Vol. 5, p. 664).
Conform cu 2 Tim. 3:16,17, doar Biblia e o călăuză suficientă către rai și-l echipează pe omul lui Dumnezeu cu toate faptele bune. Dar doamna White adaugă Bibliei scrierile ei; de fapt o inconjoară cu ele. Cu amandouă pe aceeași poziție, ea spune "sunt implinite nevoile aproape tuturora."
Pretenția că scrierile doamnei White sunt infailibile a fost făcută in 1911. In acel an au declarat că scrierile ei sunt "singurul interpret infailibil al principiilor Bibliei " (Semnul fiarei, de G.A. Irwin, p. 1).
Prin urmare, ei susțin că Biblia nu e singurul lor crez, nu se explică singură și nici nu reprezintă singurul lor indreptar infailibil de credință și practică. Dimpotrivă, credința in doamna White și scrierile ei e cel mai important lucru, principalul articol de credință, dar care nu e publicat.