View Single Post
  #9  
Vechi 27.10.2008, 18:21:38
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Cum nu am vorbit? Am incercat sa combat mai multe minciuni despre adventisti (unele aparute chiar in Pravila Bisericeasca) folosindu-ma de Doctrinele Biblice AZS (sau Principiile Fundamentale).

Le puteti verifica cu Sfanta Scriptura.
Am gasit si eu minciuni in doctrina voastra despre sufletele Sfintilor:
Adevarul il spune profetesa voastra EG White in primele ei viziuni:

[SIZE=5][SIZE=4]La vremea primelor viziuni avea numai șaptesprezece ani, nu citise nimic și avea mintea plină de ideile fanatice ale lui Miller din acel timp. Aceste viziuni denotă mediul și mintea ei copilărească de la acea vreme.[/SIZE] [/SIZE][SIZE=5]In prima viziune spune că a văzut "un copac cu un trunchi pe ambele maluri ale raului, amandouă din aur pur, transparent" (Scrieri timpurii, ediția 1907, p. 17). Apoi: "Am văzut două bețe lungi de care atarnau sarme de argint, iar pe sarme erau niște struguri minunați. " Imaginați-vă un pom de aur, cu sarme de argint cu struguri! O idee ce nu poate ieși decat din mintea unui copil. [/SIZE]
[SIZE=5]Apoi adauga: "[COLOR=red]Toti [/COLOR][COLOR=red]ingerii au un bilet de aur pe care trebuie s-o prezinte la poarta orasului sfant pentru a intra si iesi." (p. 39). [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=5][COLOR=red]Fiecare sunt din milioanele de mantuiti nestiuti are o coroană de aur. Ea spune: "Isus ni le-a pus pe cap chiar cu mainile Lui" (p. 16). Pentru ca i[/COLOR][COLOR=red]nsusi Isus sa faca asta pentru miriade de rascumparati, e nevoie de sute de ani. [/COLOR]Apoi vede "o masa din argint curat, lunga de mai multe mile si pe care totusi ochii nostri o puteau vedea" (p. 19). [COLOR=red]Toti sfintii au case de argint; [/COLOR][COLOR=red]in fiecare casa exista un raft de aur. Sfintii isi scot coroanele de aur, le pun pe raft si merg la lucru la camp. (p. 18). [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=5][COLOR=red]Vede copilasi "folosindu-se de aripioare ca să ajunga in varful muntilor " (p. 19). Apoi: "Sfintii isi foloseau aripile si urcau in va[/COLOR][COLOR=red]rful zidului"[/COLOR] (p. 53). Unde sunt pasajele din Scriptura pentru această invatatura? [/SIZE]