View Single Post
  #41  
Vechi 07.10.2009, 13:42:55
stefiedi stefiedi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Mesaje: 4
Implicit pentru rafael

Nu sunt un expert dar citeste ce am scris mai sus.

Legat de intamplarea povestita de tine rezulta ca pentru oameni si pentru mintea lor conteaza cum moare un om iar mai marii BISERICILOR sustin sus si tar(prin Canoane)ca daca nu e asa cum zic ei atunci toti oamenii care le stau impotriva ard in Iad.
Aici ei gresesc crezand ca sunt mai presus de Dumnezeu (ex.daca ei dau Anatema asupra cuiva acela se duce in Iad fara doar si poate)deci ei au mai multa logica decat Dumnezeu de unde rezulta ca suntjudecatori mai mari decat Dumnezeu insusi;ca sa un mai zic de faptul ca daca ei cer ceva de la Dumnezeu(bun sau rau in opinia lor),Acesta le indeplineste totul in cel mai scurt timp.

Eu unul stiu asa:
-Dumnezeu este Singurul si Supremul judecator,iar judecata lui este mai presus de firea umana.
-Mantuirea toata a Lui este si numai El o face celor pe care el ii stie.

Legat de doamna respectiva ca ea nu vrea sa renunte la urna cu cenuse e o problema personala a dansei maimult nu vreau sa ma exprim;iar in ceea ca priveste inmormantarea crestineasca e doar o problema de ritual nu de mantuire(care tine exclusiv de Dumnezeu)
DAR ESTE FOARTE INDICAT CA ATAT MAMA CAT SI COPILUL SA FIE AJUTAFI CAT SE POATE DE MULT ATAT FIZIC CAT MAI ALES SPIRITUAL si sa nu ne mai impiedicam de formalitati.
Reply With Quote