View Single Post
  #14  
Vechi 09.08.2010, 12:14:25
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costis Vezi mesajul
Dupa ce le-ai servit muritorilor cateva pasaje din Biblie, vad ca felul doi este o portie de astronomie de inalta calitate oferita celor simpli si neinstruiti.
Intrucat din Biblie pot sa citesc si singur, iar daca as fi interesat de astronomie cu siguranta mi-as alege alte surse, as fi mai interesat sa aflu care e scopul deschiderii acestui subiect. Cred ca vrei sa convingi vizitatorii ( f putini) de ceva, dar nu stiu de ce anume. In caz contrar, cred ca teologhisesti singur.
Păi se pare că unora le trebe mereu lămuriri speciale, că de ce, și pe dincolo, că ei vor invers și viceversa, că nu-i interesează dar îs curioși de altceva... păi dragă domnule, tu nu ai citit prima postare?

Sicrie acolo exact de ce am deschis topicul... și nu ca să vorbesc nemuritorilor ci nemuritorii ne vorbesc nouă... dar nemuritorii ăia plini de Credință...

Acuma dacă nu ți-e clar cum e Cerul și Pământul și ai nevoie de științifiicii ăia profesoare banuială ca să faci niște cursuri la faculțile lor, eu nu te opresc... crezi pe cine vrei dumneata... parcă te pot obliga, și chiar de te-aș obliga tot ce vrei o să crezi până la urmă... iar slănină de la tine n-am nevoie, dar aristocrații o să te jumulească să facă perne din puful tău.

Și... Ce e aia a teologhisi? Și cum vine aia singur? Păi dacă de exemplu ar pleca Dumnezeu de la oameni atunci ar veni spurcații și să-i vezi ce te teologhisesc ei pe tine de nu te vezi... deci singur nu poți teologhisi decât la goglindă și magoglindă, când te sulimenizezi ca să fi atrăgător... să atragi bagaboante. Nu de alta dar în loc să fi după chipul și după asemănarea lui Dumnezeu, te hlizești că îți lași musteți sau barbă sau plete după modă... adică până la urmă tot un dreak... noroc că îți dă Dumnezeu mătreață ca să nu poți păcăli pe nimeni cu frizura sau cu gura. Și-ți zici că nu e mătreață ci iată cad stele... Păi dragul meu, alea nu sunt stele ci roadele minciunilor pe care le debitează ăia la care ești decis să studiezi și să apelezi ca să te învețe, și rodesc în capul tău și pe capul tău... că cică Pământul și Luna se învârt în jurul Soarelui și că este tot felul de galaxii pe sus, defapt prin relativ că e jos sau viceversa... dar nu e nimic din ce zic ei... sus e sus și acolo e doar jumătatea de sus a Creației... văzute... că mai e și partea Nevăzută... și partea nevăzută e așa ca și când îți vorbesc de ceafa ta... nu o vezi niciodată dar știi că există! Nu mă refer la antricot, că dacă te doare în cot, mă întreb cum de totuși ai fost curios... curios că de ce? Păi că așa a vrut mărinimia mea.

Last edited by vsovivi; 09.08.2010 at 12:31:39.
Reply With Quote