View Single Post
  #56  
Vechi 14.04.2011, 08:49:03
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Eugen,

Pai si tu si eu spunem acelasi lucru. Eu am facut o schema logica si rece ca un copac cu ramuri goale Tu ai dat viata copacului meu ai pus frunzele cu seva hranitoare, florile cu miros placut si in final fructele. Dar copacul meu ( suport solid si stabil) sustine esentialul evidentiat de tine.
Fratilor ceea ce am dorit eu sa subliniez este ca trebuie sa ferim cat putem de ispita mandriei care apare sub numeroase forme.
"Sunt smerit, dar vreau se stie" cam asa gandesc unii. Altii "se mandresc cu nevrednicia" zicand cu buzele "eu sunt mai pacatos si mai nevrednic decat tine" insa in inima lor gandesc "sunt mai placut in ochii lui Dumnezeu decat tine".

Nu trebuie sa gandim: "ce vrednici suntem noi ca suntem ortodocsi crestini, noi ne nevoim taaare mult, ca noi prin ceea ce facem MERITAM pe Hristos". Nu meritam nimic, Biserica Ortodoxa nu este a noastra ci este a LUI Iisus Hristos. EL ii da viata si o hraneste, noi doar traim intru EL. Si unde este vredincia noastra atunci? Vrednicia noastra trebuie sa fie ca cea a lui Zaheu vamesul. Cu frica si cutremur trebuie sa gandim ca trebuie sa raspundem corespunzator prezentei lui Hristos in Biserica si in casa noastra si in viata noastra.

Eu nu am spus ca nu e bine sa postim, sa facem rugaciune, milostenie etc... ci am dorit sa evidentiez de ce facem acestea?
Nu le facem nicidecum ca aceste vor determina pe Hristos sa vina la noi, ci le facem tocmai pentru ca Hristos ne spune precum a spus lui Zaheu vamesul "astazi trebuie sa fiu in casa ta" si Zaheu s-a comportat corespunzator, s-a pocait (a dat jumatate din avere saracilor, a promis ca va intoarce impatrit celui pe care l-a nedreptatit).

Zaheu nu a facut acestea mai intai, iar Hristos a venit la el pentru ca a vazut ca Zaheu s-a pocait (a dat jumate din avere saracilor etc), ci Zaheu s-a pocait tocmai pentru ca Hristos a venit la el. Intelegeti diferenta?

Asa si noi fratilor, (asemenea lui Zaheu vamesul), ne curatim prin post, prin rugaciune, milostenie etc. pentru ca stim ca Hristos vine la noi, pentru ca stim ca ne impartasim cu EL si noi trebuie sa raspundem corespunzator, caci Hristos spune "nu voi M-ati ales pe mine, ci eu v-am ales pe voi".

In concluzie crestinismul ortodox este cel mai usor mod de a trai intru Hristos. Grele sunt ereziile... patimile si pacatele (robia lor). Pentru cel ce paseste cu dragoste de Adevar pe calea mantuirii, a desavarsirii si a indumnezeirii (caci acesta este scopul ortodoxiei crestine) viata este din ce in ce mai usoara, caci comuniunea cu Hristos este din ce in ce mai profunda. Priviti la vietile sfintilor si veti vedea cum bucuria si fericirea lor de a trai intru Hristos a fost intotdeauna ascendenta... chiar daca in lume au avut necazuri.

Last edited by Eugen7; 14.04.2011 at 08:54:48.
Reply With Quote