Subiect: Malevolenta
View Single Post
  #16  
Vechi 18.10.2011, 22:25:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de splash Vezi mesajul
Cu ce scop a ales dumnezeu sa ia atîtea vieți nevinovate, în loc să ia viața Faraonului sau a copilului acestuia? De ce nu a pedepsit dumnezeu pe făptașul de drept? Dacă el le știe pe toate, nu ar fi putut anticipa că Faraonul va refuza? Daca da, de ce l-a lăsat să refuze? Ca să ia pe urmă viețile copiilor?
Confundați suferința cu răul, și traiul cu binele. Aici e eroarea. Trăind în plan fizic, ne-am învățat să gândim fizic, nu metafizic.

Dumnezeu, care este stăpân peste viață și peste moarte, este acela dă viața și cel care o ia. Din cei cărora Dumnezeu le ia viața, unii sunt vinovați, alții sunt nevinovați: soarta lor este foarte diferită. Toți copiii care mor înainte de vârsta înțelegerii sunt nevinovați, în sensul că nu au păcate personale. Tuturor acestor copii Dumnezeu le ia viața. De ce a luat viața în cutare sau cutare caz ? Nu știm. Tot ceea ce știm este că deciziile Lui sunt deopotrivă bune și drepte. Mai știm că nu știm acum, dar că vom ști cândva, când toate se vor da în vileag.

Citat:
Chiar și dacă acei copii au fost prețul plătit pentru venirea mîntuitorului, mie una nu mi-ar plăcea să mi se ia copilul, indiferent de motiv…
Prefer de o mie de ori să-mi ia Dumnezeu copiii chiar în clipa aceasta, și pe mine împreună cu ei, decât să murim în stare despărțită de El, prin păcat de moarte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote