View Single Post
  #26  
Vechi 22.10.2011, 15:22:26
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Logica imi spune ca o porunca atat de importanta ca a 4-a (ziua Domnului= sambata si numai sambata), cum sustin crestin-adventistii, ar fi trebuit reluata in Noul Testament, mai ales ca Insusi Domnul a venit printre noi.
Logica aceasta e cam deficitară din moment ce Hristos încă de la început a declarat că n-a venit să strice Legea, ci s-o împlinească (Mat. 5,17). Logica sănătoasă spune că o lege nouă (ce contravine celei vechi) necesită în prealabil abrogarea celei vechi. Ori "legea duminicală" (a omului, nu a lui Dumnezeu) contravine flagrant legii Sabatului (Porunca a IV-a din Legea eternă a lui Dumnezeu). Ziua întâia a săptămânii nu va deveni niciodată a șaptea, oricât s-ar schimba culorile calendarului...

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Din moment ce aceasta lipseste cu desavarsire, insa celelalte 9 porunci sunt reluate, inseamna ca altul a fost scopul Domnului
E vorba doar de 8 din cele 10...Acesta să fie motivul pentru care porunca a II-a și a IV-a sunt călcate cu atâta "consecvență" ?


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
si anume El vrea sa fie iubit si cinstit nu pentru ca ne-o cere, sub forma unei porunci, ci pentru ca ne dorim noi asta.
Aici chiar ați pus degetul pe rană!


"Cel ce are poruncile Mele și le păzește, acela este care Mă iubește..." (Ioan 14,21)

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
important e sa ne aducem mereu aminte de Domnu si sa-L cinstim


"Dar în zadar Mă cinstesc, învățând învățături care sunt porunci omenești." (Marcu 7,7)
Reply With Quote