Subiect: Revelatia mea
View Single Post
  #3  
Vechi 11.01.2013, 18:48:10
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Ma bucur ca am trezit interesul cuiva si sunt constient ca nu toti vor fi de acord sau vor intelege mesajul meu. Eu personal am auzit nu o data fraza "lasa-L pe Dumnezeu sa lupte pentru tine", "incredintati-va in Dumnezeu" etc
Dar pana nu ti se intampla tie, pana nu experiezi de multe ori aceste lucruri trec neobservate sau fara de a lasa urma meritata.
Referitor la titlu ai dreptate ca exista acel al meu. Eu nici macar nu m-am gandit la acest aspect despre titlu, de fapt nici nu avea titlu postul dar cand i-am dat salvare mi-a aparut mesajul de eroare cerand sa-i dau titlu. Oricum revelatia mi-a fost facuta mie, ca doar nu am ajuns eu sa-mi fac singur mie revelatie :). Cu alte cuvinte a fost facuta de Dumnezeu, nu a fost un act al meu de vointa. Dar mi-a fost facuta mie, deci putem spune in acest sens ca e a mea. Probabil ca mai corect era "revelatia facuta mie".

Cum spuneam in finalul postului, aceasta revelatie este doar un inceput. Depinde cum voi putea aplica mai departe, e foarte greu sa "te lepezi de tine insuti". Pentru ca intr-o relatie ca aceasta dintr-o data nu mai esti tu, ci sunteti voi, tu si Dumnezeu. Dintr-o data mergi pe strada si te gandesti "cum vrea Dumnezeu sa fiu eu? cum trebuie sa ma comport acum? dar peste 2 ore?". Si partea grea e ca acest gand nu trebuie sa dispara nici un minut. Pentru fiecare fapta ceri binecuvantare. "Doamne, e bine ce fac? Doamne, sper ca nu te supar." Brusc din eu am devenit noi. Este foarte greu pana ma acomodez cu modul acesta de a vedea lucrurile. Pentru ca asta inseamna daruire, inseamna sa nu mai faci numai ce vrei tu. "Vreau sa ma uit la TV mancand biscuiti, dar poate Dumnezeu vrea sa spun si eu o rugaciune, poate s-ar bucura mai mult daca dupa aia m-as duce la bucatarie sa spal aragazul". E vorba de o taiere de voie aici, si e mult mai greu de realizat decat pare. Nu mai poti sa faci ce vrei tu, pentru ca daca apari tu dispare voi. Si mai mult ca sigur mai tarziu carnea pacatoasa si mintea bolnava de pacat se va razbuna, pentru ca te vei simti prizonier. E vorba de un echilibru foarte fin aici, mai ales pentru cineva din lume.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote