Subiect: Revelatia mea
View Single Post
  #6  
Vechi 12.01.2013, 15:49:53
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandra_ldc Vezi mesajul
Cred ca ...
Interesanta postarea ta. Incep sa inteleg si eu ca nu e suficient doar "sa crezi" superficial ci chiar trebuie sa traiesti cu Dumnezeu. Si aici intervine problema, de exemplu eu credeam de ceva timp dar intr-un Dumnezeu care cumva statea acolo si ma ajuta cand ii ceream ajutorul dar cand pacatuiam dintr-odata trebuia sa stea deoparte si sa ma lase sa-mi fac poftele. Adica cumva sa ma lase sa gust din ambele lumi, sa ma complac in pacate si in acelasi timp la sfarsit sa pot sa ma mantuiesc. Ori daca citim Scriptura scrie acolo ceva (din memorie) "caci cei care sunt cu Mine asculta de Tatal Meu si fac voia lui" plus "dupa faptele lor ii veti recunoaste". Foarte important, nu zice "dupa vorbele lor" ci "dupa faptele lor". Pentru ca in vorbe uneori paream destul de credincios. Si in multe locuri spune ca cel care este cu Hristos trebuie sa imbrace haina noua (Hristos) si asa sa mearga. Or in momentul in care imbraci haina lui Hristos se presupune ca te dezici de omul vechi care erai si incepi sa traiesti ca om nou. Dar este destul de greu. E mai usor de zis decat de facut.
De cateva zile incerc sa traiesc prin optica noua asupra relatiei cu Dumnezeu dar "omul vechi" din mine tot timpul iese la suprafata. Oricum incet-incet sper ca Dumnezeu ma va trage de guler catre destinatie.
Cum spunea cineva ca sufletul se trage catre Dumnezeu dar trupul e pacatos. Si atunci unica posibilitate e sa ma scoata Dumnezeu din noroi, eu de capul meu nu cred ca voi reusi vreodata.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote