Subiect: Apocalipsa
View Single Post
  #33  
Vechi 30.05.2018, 11:37:45
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu am inteles foarte exact, ce a vrut sa spuna cu ultima fraza.
normal ca n-ai inteles, tipul e un dement slugarnic, ce-ai vrea, sa se "dea" la sf vasile reintrupat aka putin cel mare si drept?

alt sfant, petru cel mare, si-a tras sinod personal, si-a pus patriarh personal, iar biserica care fo' doua sute de ani s-a rugat pentru sanatatea si prosperitatea hanului tatar s-a rugat si pentru el si a facut tot ce i-a spus el. si asa au ramas, astazi daca le zice putin sa si-o taie o fac. n-ar fi o mare problema, era practica obisnuita printre prelatii pravoslavnici rusi acu vreo 700 de ani. chiar si-au facut ditamai secta de castrati, care supravietuiesc si astazi prin fundul siberiei...

in ceea ce priveste iminenta "sfarsitului lumii", a fost tema principala a lui Iisus, a apostolilor si inca vreo suta de ani dupa ei. apoi, din cand in cand, mai aparea cate-un fanatic care spunea acelasi lucru, mai intai in vest, apoi in est, apoi cei mai multi in lumea noua, printre neoprotestanti; multi dintre ei criminali.

evanghelia lui ioan este in mod cert ultima scrisa dintre cele patru introduse in noul testament, a fost scrisa probabil in timpul lui diocletian, ca o revolta crestina la adresa imperiului ce nu-i accepta, acolo Iisus este numit rege, nu este nicio referire la intoarcerea celuilalt obraz asa cum era invatatura lui Hristos, crestinismul isi defineste un caracter subversiv. de-atunci incolo multi asupriti au luat din "apocalipsa" curajul de a se revolta.

cam asta as intelege eu...:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote