View Single Post
  #20  
Vechi 09.07.2008, 14:58:27
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Nitro, sunt reguli clare pentru donarea de organe, pe care e posibil sa nu le implinesti, in avantul de sinucidere, adica sa nu fii apt pentru donare. Apoi, nu poti fi sigur ca organele donate ajung sa fie acceptate de gazda, poate ai auzit ca exista uneori o respingere prin mecanisme autoimune. Dumnezeu are planurile Lui.
So, dupa ce ca exista un procent demn de luat in seama ca sa te sinucizi degeaba, chiar daca-ti iese planul, nu stii cum va primi Domnul acestea.
Slujba nu se face, nici pomenire, in biserica nu intra cadavrul celui sinucigas.
Tu mai bine ai rabdare!
Am citit ca eroii au oarecare tendinte sinucigase, eroii care salveaza pe altii din accidente, foc, fara sa se gandeasca la pericolul pentru ei insisi. Dar parerea mea e ca le da Dumnezeu aceste situatii, in care sa-si manifeste tendintele.
Alege-ti un voluntariat, ceva, ca sa ajuti pe ceilalti, cauta sa vezi viata, nu moartea. Sa vezi cati oameni necajiti rezista, iar tu vrei sa capitulezi! Stai in preajma copiilor, daca ai posibilitatea asta. Rezista, daca ai necazuri, ca daca acele necazuri te omoara, ajungi in Rai. Dar daca iti iei singur viata, cel mai probabil ca nu!
Va rog, poate imi explica cineva ce inseamna "loophole", nu cunosc cuvantul.
Reply With Quote