Subiect: Calugaria
View Single Post
  #7  
Vechi 09.05.2006, 11:26:59
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Ma gandesc ca aici ar fi potrivit sa raspundem si unor intrebari care nu s-au pus direct.

In primul rand e gresit sa cauti explicatii doar in Scripturi, asta e iarasi o practica luterana.
Biserca e “stalpul si temelia adevarului”. Iisus si apostolii nu au scris carti ci au invatat neamurile prin cuvint si exemplu de viata, au botezat si au facut ucenici, asta e esenta transmiterii invataturii spirituale si a harului. Aceasta o numim Sfanta Traditie, sau Traditia Apostolica, o mostenire prin care Biserica are mult mai multe cunoastinte decat sint cuprinse in Biblie.

Textele pe care azi le consideram Scripturi au fost scrise in cadrul Bisericii, au avut scopuri particulare in Biserica si au fost scrise in lumina invataturii Bisericii, nu sint relatari exterioare.
Luca 1:3 “am găsit şi eu cu cale, prea alesule Teofile, după ce am făcut cercetări cu deamăruntul asupra tuturor acestor lucruri dela obîrşia lor, să ţi le scriu în şir unele după altele”
deci aceasta a fost adresata unei anume persoane.
Nimeni nu a scris o carte sistematica, care sa ramana peste veacuri ca referinta pentru credinta, sau ca legi fixe, asa cum a fost in Vechiul Testament, pe care neobosit Sf. Pavel le numeste “blestemul legii”.

Tot Biserica a hotarit la un moment dat sa aleaga din multele texte care circulau atunci pe cele care prezinta cel mai curat invatatura Bisericii, si sa le grupeze in ceea ce azi avem ca Noul Testament.
Deci Noul Testament este incontestabil o parte, o componenta a Sfintei Traditii. (Aceata concluzie a fost recunoscuta si in urma unui congres al Bisericilor Apostolice -Catolica, Ortodoxa- si Protestante )
Reply With Quote