View Single Post
  #68  
Vechi 15.03.2013, 15:27:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Fara sa se inteleaga ca ma dau batut, revin cu o ultima parere dupa care renunt pur si simplu, fiindca acesta nu e un subiect care sa permita modificari dupa propriile noastre metode.
Frate, preotul este preot cu sau fara contributie. Pot fi crestin-ortodox si sa ajung intr-o alta parohie pentru doua ceasuri si chiar atunci sa am mare nevoie Dumnezeu. Cum nu pot face legatura decat prin slujitorii Lui, apelez unde ma gaseste timpul. Daca preotul se cramponeaza de lipsa remuneratiei pentru ceea ce este rugat sa faca, acela a fost numit din greseala preot. Da, este firesc sa fie platit, dar eu ma refer la cazurile de exceptie, numai sa scot in evidenta ca nu remuneratia trebuie sa stea la baza serviciului religios, ci mijlocirea din dragoste pentru Dumnezeu si oameni.
Ceea ce facem aici aduce mai degraba a piata: mai dai tu, mai las eu, ca doar oameni suntem. Cand esti medic, juri sa slujesti vietii oricand si oriunde. Cand esti preot, Ii slujesti lui Dumnezeu oricand si in orice conditii! Restul este business. Daca voi vreti sa convingeti prioritatea business-ului, in ortodoxie sau in medicina, va bateti gura de pomana!
Nu face confuzie intre regula si exceptie, exceptia nu poate fi o baza pentru stabilit regulile.

Iar oamenii, prin natura lor, au nevoie se pare, de reguli.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote