View Single Post
  #266  
Vechi 09.09.2014, 19:22:21
Andrreea's Avatar
Andrreea Andrreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Mesaje: 7
Implicit

Salutare,

Da, am initiat acest thread aici, va multumesc pentru sfaturi dar intr-un final am decis singura calea pe care o voi urma: mai pe scurt sunt cu el, si suntem pe vechi.

Am avut rabdarea sa citesc aproape 10 pagini din ce-ati scris aici, dar e prea mult, si va razboiti intre voi de parca stie careva din voi adevarul suprem. Degeaba aveti avatare cu patriarhi si sfinti si toate cele, sunteti "blocati".

Adevarul este undeva la mijloc si bineinteles ca nu exista padure fara uscaturi.

Argumente vor fi tot timpul si de o parte si de cealalta:
* ba e vorba de cele 13 zile diferenta (care oricum vor fi 21 peste cativa ani... ca la fiecare ~100 ani se pierde o zi, nu?)
* ba e vorba de posturi
* ba de faptul ca nu au dat ascultare suprematiei conducerii din 1924
* ba ca n-are cine sa le sfinteasca Sf. Mir sau mai stiu eu ce minuni
* ba ca patriarhii nu au fost nu stiu cum si cand
* ba ca se fac slujbe in comuniune cu catolicii/etc

Lasati vrajba si imfatuarea deoparte.
E drept ca pe stilul vechi e mult mai corect decat pe stilul nou. Mi-au luat luni de zile sa ma documentez singura, dar asa e.
E drept ca si pe stilul nou exista foarte multi preoti cu Har!
E drept ca si pe stilul vechi exista preoti betivani, etc.

Dar va rog sa nu confundam calitatea umana cu Har-ul, ca e o diferenta strigatoare la cer!

Repet: adevarul suprem nu-l stie nimeni. Nici IPS Daniel, nici RIP Teoctist, nici IPS Vlasie Mogarzan si nici altii...

Important e ca viata noastra pe pamant s-o traim cu "calitate umana", ca asta te invata Religia din toate Evangheliile si pildele ei: sa fii om, sa fii bun, sa fii milostiv, sa fii darnic, sa ajuti pe cel sarac, sa nu furi, sa nu omori, etc --- intr-un cuvant sa ai calitate umana! Si bineinteles, te invata sa-ti accepti nimicnicia si sa nu te crezi Dumnezeu care cumva. Si asa e.


Nu mai pacatuiti innecandu-va singurei aici in argumente care mai de care mai valide sau mai invalide. Din punctul meu de vedere marea greseala a inceput in 1924 si a fost la fel de grava ca si marea schisma din 1054. Si punct! N-au ei nicio vina ca nu au dat "ascultare" ordinului domnului Miron Costin sau cum il chema. Pai daca IPS Daniel (sau IPS Vlasie) zice cuiva ca trebuie sa se dea cu capul in fantana si sa moara, o sa faceti toti asa si cei care nu, sunt considerati schismatici sau fanatici sau nesupusi?

In fine ... reveniti va rog strict la paragraful anterior si lucrati la calitatea umana! Nu va iarta nimeni niciun pacat daca va mega-certati aici pe forum, ascunsi in spatele unor nickname-uri.
Reply With Quote