View Single Post
  #72  
Vechi 26.04.2013, 17:50:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
P.S. Problema nu îmi pare a fi că lipsesc spitalele, problema e că activitatea dinlăuntrul celor care există deja s-a prăbușit în lipsuri și conduite grotești. Că omul fuge din țară, dacă își permite, ca să facă o analiză de sânge ca lumea sau să își panseze un furuncul... Asta e problema: calitatea vieții noastre, oriunde am fi în instituțiile și serviciile patriei.
Un egoism fioros, o delăsare și nepăsare, o abrambureală zăpăcită, o simulare necontenită...
Ultimele spasme ale deznădejdii și haosului, pretutindeni. Se poate, însă, mult mai rău... Să nu ne grăbim, că showul e abia la început...
că nu este cum ar trebui, o vedem cu toții.
dar nu putem spune că nu s-a făcut nimic.
exemplu:
ce era sistemul de ambulanță în urmă cu ceva ani?
în afară de faptul că venea și după o ora, prioritățile erau în functie de vârsta. un bătrân nu conta. plus că pe ambulanță venea șoferul și un asistent. vorbesc de București.
care este situația prezenta, cel puțin în București?
tatăl meu a suferit un infarct acum 3 zile.
s-a certat cu a vecină, al cărei câine a făcut o obsesie din mașina tatălui meu, marcandu-i zilnic rotile.
am sunat la112.
a venit SMURDul cu 3 paramedici, în 7 minute.
i-au acordat primul ajutor. masca de oxigen, electrocardiograma, etc.
toate datele au fost trimise prin radio/net la dispecerat. acesta a hotărât că trebuie trimisă o ambulanță. a venit în max. 10 minute.
erau 6 medici, paramedici și asistenți în jurul tatălui meu. plus aparatura performanta. a ajuns la Municipal, unde i s-a făcut o angiografie și i s-a montat un stent.
s-a schimbat ceva? parcă da.
Reply With Quote