View Single Post
  #27  
Vechi 13.05.2015, 12:28:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Of, of, cand va citesc si pe voi ma cuprinde tristetea si mai tare.

1. Ca sa cheltuiesti bani peste masura trebuie intai sa-i ai.

2. Mie nu-mi plac extremele. Nici cheltuit aiurea pe ce nu trebuie, dar nici sa fii Hagi Tudose (zgarcit).
Ieri am circulat prin oras si am vazut capsuni locale (alea importate de obicei din Spania nu-mi plac, nu au gust).
Niste preturi aici: 3,80 Euro 500g.
Sper sa se mai ieftineasca mai incolo, sa se mai coaca.
Asa, noi nu ne permitem.

Nu stiu cum este in SUA, dar cand stiu cum sunt pietele in tara sunt foarte surprinsa de ce spuneti.
Sigur, am inteles, nu trebuie cumparat intr-una.
La magazin este suficient sa faci cumparaturi o data in saptamana (depinde de cat de mare este familia). Legume si fructe proaspete trebuie sa iei pe masura ce se consuma.

Aici preturile sunt mari in piata si mai scazute la supermarket. Calitatea este in general invers.
Noi suntem foarte restransi la cumparaturi.
Nu eram nici inainte vreo cheltuitoare, dar aici este si mai greu cu banii.

Sunt in schimb oferte si asta este problema si pacaleala. Pret mai mic, sau ia 2 la pret de 3 sau etc. Si iei in ideea ca uite revine mai ieftin si sa si fie acolo pentru cand iti trebuie.

In ziua de azi trebuie sa ai o strategie, sa stii ce si cand si cum sa cumperi.

Cand ma duc in piata (in tara) imi iau bani cat sa am sa cumpar ce-mi trebuie, pentru ca nu ma pot duce tot timpul.

Zici/Ziceti si voi aici tot timpul si peste tot in media: sa mancam sanatos, ba chiar vegan, bio si mai nu stiu cum. Dar trebuie luate in consideratie si preturile.
La televizor se fac anchete prin orase: de ce cumpara unul carnea aia si nu bio (ca vai puii aia sunt crescuti rau si nu stiu ce). Dar nu pricepe nimeni ca sunt oameni (si multi) care nu-si permit sa cumpere la calitati mai bune si preturi mai mari.

In fine mai este ceva: trebuie sa poti si sa lasi din cand in cant sa iei ceva si pentru sufletul tau: o carte, o revista, o ciocolata, o floare, ceva frumos de imbracat.

Cel mai greu este insa sa socializezi. Iti trebuie bani si pentru un cadou pentru prieteni, nasi, fini, rude, pentru mers la o nunta, sau la un botez, pentru o excursie, sau un concediu.
Fara astea ramai total singur.

Si cel mai greu le este celor fara serviciu. Sa fereasca Dumnezeu pe toti.

P.S. Cu mancarurile: ori le faci asa cum trebuie si pui ce trebuie ca sa fie gustoase, ori nu le mai faci deloc. Daca nu le faci bune pana la urma se arunca si in loc sa castigi ceva (bani), mai mult pierzi si e si pacat de alimente.
Si mai este o problema in ziua de azi. In vreme mea, in tara, nu exista pauza de pranz. Mancai acasa, cu familia dupa program. Luai doar o gustare la tine (eu mancam micul dejun la serviciu, mai tarziu).
Azi se duc oamenii (cel putin in vest) in pauza de masa si musai cheltuiesc niste bani zilnic. Bani din care poate manca de fapt toata familia impreuna. Asa parintii separat, copii separat la cantina scolii sau a facultatii. Si se duc asa cam 40-50 de Euro pe zi zic eu (10 Euro/persoana).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 13.05.2015 at 12:40:27.
Reply With Quote