View Single Post
  #12  
Vechi 16.08.2017, 15:49:12
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul


Acuma, daca ne-am lamurit cum e cu Asumptia, sa vedem care e treaba cu "Resurectia": vine de la verbul "resurgere", pentru care acelasi Gaffiot da 1. a se ridica 2 (fig): a se restabili, a se reanimia, a-si recapata puterile

Diferenta de sensuri primare devine clara. "Resurrectio" are un sens reflexiv, adica e actiunea cuiva care se invie pe el insusi.

„Putere am sa-mi pun sufletul si putere am sa-l iau iarasi inapoi.”Asa vad si eu lucrurile.Vad invierea lui Hristos ca pe o performanta mistica.Ca sa putem incerca sa intelegem cat de cat (in linii mari si la un nivel superficial, minimal) despre ce e vorba, e nevoie de o investigatie in teologia mistica sa aflam care sunt cele mai mari performante mistice la care ar putea ajunge un sfant si pe care noi inca le-am putea , cat de cat, intelege rational.La un nivel mai profund numai sfintii pot intelege Invierea- si mai mult ca sigur ca ei stiu cate ceva, pentru ei, dar aceasta Taina e mult prea adanca si mult prea inalta chiar si pentru sfintii cei mai mari.

Exista credinta (datorita „coborarii in infern”) ca El si-ar fi parasit trupul in timpul mortii.Eu nu cred ca a fost o experienta „out of body”.Dar mai intai:din ce stare/ din ce fel de moarte s-a intors la viata a treia zi?Cred ca nu din moartea cerebrala ci din moartea teologica pe care a trait-o ramanand in trup-tocmai in asta ar consta performanta si unicitatea acestei performante.
Invierea este, la randul ei, dovada Intruparii, dovada naturii divine a lui Hristos, adica a dublei Sale naturi:umana si divina.

Protestantii , si mai ales neoprotestantii , cred ca Iisus (ei nu prea ii spun Hristos) a fost inconstient in timpul mortii.Dar ce sa ne miram , cand neoprotestantii (am avut o discutie cu niste martori ai lui Yehova) cred ca El era inconstient si cand dormea.Intr-atat e de mare si de grava erezia lor care se datoreaza, dupa observatiile mele, lipsei totale a celor mai de baza notiuni de misticism:ei nici macar nu stiu ca nici macar nu e nevoie pt cineva sa fie sfant ca sa intre deplin constient,de fiecare data, in starile somnului , inclusiv in somnul profund:e suficient sa aiba rugaciunea neincetata-care e o performanta mai mare decat rugaciunea inimii dar (mult) mai mica decat sfintenia.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dimpotriva, "assumptio" inseamna "luare", "imprumutare": ceva facut de altcineva.
Da. Eu vad Assumptio ca fiind Ivierea urmata imediat de Inaltare.Mormantul Ei a fost gasit gol a treia zi.Dat fiind ca firea omeneasca nu permite aceasta Inviere-biruinta asupra mortii prin propriile puteri, inseamna ca Ea a fost ajutata- „ceva facut de altcineva„ sau ceva facut cu ajutorul Cuiva.Tot la fel vor fi ajutati, dupa parusia, si toti cei ce vor fi gasiti vrednici de mantuire, in primul rand sfintii.

Last edited by Palamist; 16.08.2017 at 16:03:22.
Reply With Quote