View Single Post
  #8  
Vechi 04.06.2018, 20:27:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veros ica Vezi mesajul
Am spus ca am ajuns la 38 de kg in vara...deci...vacanta...si numai eu stiu cum am trecut peste acea perioada.
Chiar aici ai spus.
Citat:
În prealabil postat de veros ica Vezi mesajul
In anul 2017 , pe la jumatatea lunii mai , am inceput sa ma simt brusc rau...fara sa imi pot da seama ce se petrecea cu mine...parca nu mai eram eu...nu puteam sa mananc, nu mai puteam sa inghit nici apa devat cu dificultatea, nu puteam sa dorm...daca atipeam de oboseala ,,visam foarte urat...am inceput sa slabesc...nimeni din jur nu ma mai recunostea...ajunsesem in cateva saptamani sa ma tin de gardul scolii
Te-ai dus vreo lună la școală de la jumătatea lunii mai până la jumătatea lunii iunie când s-a luat vacanța și tocmai în perioada aia când se încheie situația școlară la fiecare materie, când se mai dau ultimele examene la întârziați sau la absenții care n-aveau destule note pentru încheierea mediei, deci o perioadă încărcată.

Citat:
În prealabil postat de veros ica Vezi mesajul
Am spus ca am ajuns la 38 de kg in vara...deci...vacanta...si numai eu stiu cum am trecut peste acea perioada.
Chiar și așa e ceva greu de crezut, dacă la începutul lunii iulie aveai vreo 38 de kg, până pe 11 septembrie când a început școala te-ai îngrășat miraculos peste 12 kg ?

Revenind la subiect
E vechea discuție care se pune de fiecare dată când se anunță miracole, mai ales la mănăstiri
1. De ce s-ar împlini miracole în proporție covârșitoare la mănăstiri și nu și la parohia de mir care e prima la care apelează masa de credincioși ?
2. Poveștile cu miracolele și icoane sunt foarte încurajate mai ales pe la mănăstiri pentru că aduc mase de oameni și profit, de ce nu s-ar fi produs miracolul și la o icoană din parohia de mir sau în casa mireanului evlavios, dacă e pictată după canoane ?

Cred că nu este județ în România unde să nu fie vreo icoană făcătoare de minuni la cel puțin câte o mănăstire, ai impresia că se fac mai multe miracole la icoane decât la moaște, asta nu pune un semn de întrebare în mintea unui om care gândește cât de cât ?

Dacă miracolele la icoane s-ar petrece așa des, înseamnă că s-ar petrece și în casele oamenilor evlavioși și în parohiile de mir (icoanele sunt aceleași peste tot, dacă se încadrează în erminia ortodoxă, rugăciunile particulare făcute în fața icoanelor canonice au aceeași valoare indiferent de loc), nu doar la câteva mănăstiri cărora li se face reclamă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote