View Single Post
  #16  
Vechi 16.05.2009, 11:25:18
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Psalmul 140
1.[COLOR=purple]Doamne, strigat-am către Tine, auzi-mă; ia aminte la glasul rugăciunii mele, când strig către Tine[/COLOR].
2.[COLOR=black]Să se îndrepteze rugăciunea mea ca tămâia înaintea Ta; ridicarea mâinilor mele, jertfă de seară. [/COLOR]
[COLOR=black]3.Pune Doamne, strajă gurii mele și ușă de îngrădire, împrejurul buzelor mele. [/COLOR]
[COLOR=black]4.Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele; iar cu oamenii cei care fac fărădelege nu mă voi însoți cu aleșii lor. [/COLOR]
[COLOR=black]5.Certa-mă-va dreptul cu milă și mă va mustra, iar untdelemnul păcătoșilor să nu ungă capul meu; că încă și rugăciunea mea este împotriva vrerilor lor. [/COLOR]
[COLOR=black]6.Prăbușească-se de pe stâncă judecătorii lor. Auzi-se-vor graiurile mele că s-au îndulcit, [/COLOR]
[COLOR=black]7.Ca o brazdă de pământ s-au rupt pe pământ, risipitu-s-au oasele lor lângă iad.[/COLOR]
[COLOR=black]8.Căci către Tine, Doamne, Doamne, ochii mei, spre Tine am nădăjduit, să nu iei sufletul meu. [/COLOR]
[COLOR=black]9.Păzește-mă de cursa care mi-au pus mie și de smintelile celor ce fac fărădelege. [/COLOR]
[COLOR=purple][COLOR=black]10.Cădea-vor în mreaja lor păcătoșii, ferit sunt eu până ce voi trece[/COLOR].[/COLOR]
[COLOR=#800080][/COLOR]
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote