View Single Post
  #362  
Vechi 03.02.2011, 14:50:20
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Merg pe aceeași idee cu a protestanților și neoprotestanților și care de fapt este teologia Scripturii: mântuirea se capătă prin har, prin credința în Unicul Mântuitor: Iisus Hristos. Dacă s-ar căpăta prin faptele proprii, am avea peste 7 miliarde de mântuitori pe pământ (și sub pământ).
Nu doar, ci si prin fapte.
Sa inteleg ca nu ati citit niciodata Epistola Soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov?
"Credinta fara de fapte moarta este"
"Ce folos, fratii mei, daca zice cineva ca are credinta, iar fapte nu are? Oare credinta poate sa-l mantuiasca?" (2:14)
"Daca un frate sau o sora sunt goi si lipsiti de hrana cea de toate zilele,
Si cineva dintre voi le-ar zice: Mergeti in pace! Incalziti-va si va saturati, dar nu le dati cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul?
Asa si cu credinta: daca nu are fapte, e moarta in ea insasi.
Dar va zice cineva: Tu ai credinta, iar eu am fapte; arata-mi credinta ta fara fapte si eu iti voi arata, din faptele mele, credinta mea.
Tu crezi ca unul este Dumnezeu? Bine faci; dar si demonii cred si se cutremura.
Vrei insa sa intelegi, omule nesocotit, ca credinta fara de fapte moarta este?
Avraam, parintele nostru, au nu din fapte s-a indreptat, cand a pus pe Isaac, fiul sau, pe jertfelnic?
Vezi ca, credinta lucra impreuna cu faptele lui si din fapte credinta s-a desavarsit?
Si s-a implinit Scriptura care zice: "Si a crezut Avraam lui Dumnezeu si i s-a socotit lui ca dreptate" si "a fost numit prieten al lui Dumnezeu".
Vedeti dar ca din fapte este indreptat omul, iar nu numai din credinta." (2: 15-22)
Mai departe puteti citi singur.
Deci credința care nu este unită cu faptele bune nu este mântuitoare; căci și diavolii cred, dar nu fac voia lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Confesiunea (denominațiunea, biserica) adventistă de ziua a șaptea își are începuturile în sec. XIX.
Cu cat este mai actuala cu atat este mai deraita de la dreapta credinta.
Va intreb ceva, ce se intampla cu cei care au murit pana a aparut aceasta confesiune?
Nu credeti in sfinte moste, si cred ca se aplica ideea "urechi aveti si nu auziti, ochi aveti si nu vedeti"
In Fecioara Maria credeti?
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!