View Single Post
  #369  
Vechi 03.02.2011, 16:32:21
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Asta în situația că-i considerați ortodocși pe Sf. apostol Petru și chiar pe Hristos Însuși!
Din cate reiese din semantica cuvantului "ortodox", el se refera la acea drepta credinta practicata de Iisus si de apostoli la care chiar dvs. ati facut referinta. Daca apostolii nu au fost ortodocsi, atunci ce credinta lor era una gresita, nu ?

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Cum bine spuneți, mai întâi a existat o mișcare adventă pe la 1840, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea cristalizându-se abia la 1863. Primii "adventiști" nici măcar nu erau de ziua a șaptea, erau de ziua întâia. Abia după înființarea cultului au existat așa numitele doctrine fundamentale de credință. Acum depinde la care adventiști faceți referire. Altfel, noi îi putem socoti "adventiști de ziua a șaptea" și pe sfinții apostoli. Căci ei erau și adventiști (așteptători ai revenirii lui Hristos, și încă în timpul vieții lor) și de ziua a șaptea (păzitori ai sâmbetei).
1. Lamuriti-ma un pic: daca erau de ziua intaia, prin asta era mai putin adventisti ? Sa deduc ca esenta adventismului este de fapt tinerea zilei de sambata ca zi de odihna, exact ca la dreptcredinciosii iudei ?
2. Unde scrie explicit in NT ca apostolii tineau sambata ca zi de odihna si ca au impus-o crestinilor ? Daca gasim asta, reusim pana la urma sa ii demolam pe sustinatorii duminicii si sa aratam ca Hristos a murit fiind calcator al sabatului.

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Eu cred că acei creștini ai sec. IV au fost conduși de Duhul Sfânt în discernământul alegerii epistolelor bune și a respingerii celor eretice (epistola lui Iuda de exemplu). Totuși consider o exagerare în a-i socoti "alcătuitorii" Noului Testament. Un legător de cărți nu poate fi considerat autorul cărților pe care le strânge la un loc!
O clipa !
Eu nu am vorbit nimic despre vreun "alcatuitor", ci am scris despre ALCATUIREA Noului testament , adica despre STRUCTURA lui, iar nu despre cine l-a scris sau l-a legat in volum !!
Reiese din raspunsul dvs. ca abia in secolul 4 se poate vorbi de Noul testament ca avand o existentza de sine statatoare, fiind confirmat de niste buni crestini. Imi puteti da detalii despre acesti buni crestini ? Cine au fost ei si cu ce ocazie au facut trierea cartilor in eretice si non-eretice ? si cum de trebuie sa-i credem tocmai pe ei in privinta adevaratei structuri a NT ? Apostolii nu au nimic de zis in aceasta privinta ? Trebuia asteptat secolul 4 ?

Dar totusi ati afirmat ca in cativa ani de la Pentecosta, in perioada cat au mai trait apostolii, ati avut Noul testament. Pai, ori l-ati avut din secolul 1, ori din secolul 4. Eu sunt confuzat aici.