View Single Post
  #29  
Vechi 01.03.2012, 13:38:28
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Cum nu te cunosc, nu am sa ma refer la tine ca persoana in cele ce voi scrie mai jos, ci doar propun o tema de reflexie, pt ca multi dintre noi cadem in aceleasi moduri fata de semenii nostrii fara macar sa constientizam. Deci te rog, nu o lua personal.

Citat:
În prealabil postat de IonelaC Vezi mesajul
Poate ca este mandrie. Ori poate ca este doar durere.
Parerea mea: atunci cand doare mandria, este doar durere. Atunci cand ne doare pentru cineva, va fi doar rugaciunea pentru acel cineva, cu mangaierea credintei in ajutorul Lui Dumnezeu si cu dragoste fata de acea persoana.

Citat:
În prealabil postat de IonelaC Vezi mesajul
Lui nu i se parea nimci in neregula, nu pune pret pe lucrul acesta, nici macar din punct de vedere moral, daca nu crestin,
Exista vreun punct de vedere moral, exista "moralitate" in afara crestinismului, in afara Lui Hristos?

Citat:
În prealabil postat de IonelaC Vezi mesajul
M-am straduit mult sa il iert, l-am iertat si m-am straduit sa trec peste acest lucru, numai ca efectele acestui lucru se manifestau constant in relatia noastra de prietenie.
De ce sa il ierti daca el nu tie ti-a gresit (nu pe tine te-a inselat, ci era ceva dinainte de a te cunoaste pe tine), ci Lui Dumnezeu? Este a ta iertarea sa o dai pt ceva ce nu tie ti-a gresit? Iar daca Dumnezeu il iarta pt ceva ce Lui i-a gresit un om, dar tie iti trebuie sa te stradui ca sa il ierti pt ceva ce nu ti-a gresit tie (pt ceva cu care tu l-ai judecat?), oare ce concluzie tragi de aici?
Chiar, tie cu ce ti-a gresit bietul om? Cu faptul ca nu s-a incadrat in imaginea ta ideala? Adica tu te-ai indragostit de o inchipuire (imagine ideala) sau de un om asa cum e?

Esti sigura-sigura ca nu aduceai tu in relatie efectele, prin faptul ca il judecai?

Citat:
În prealabil postat de IonelaC Vezi mesajul
Casatoria inseamna sa iti doresti din strafundurile inimii sa devii una cu persoana aleasa si numai si numai cu aceasta, prin Hristos.
Una? Sau un singur trup?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 01.03.2012 at 14:25:40.
Reply With Quote