Subiect: Ecumenism
View Single Post
  #15  
Vechi 16.08.2012, 00:02:53
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai da, ma refer la o atitudine fata de protestanti: de a nu respinge din start orice zic.
As cita tot din ap pavel: "Doar celui care e necurat ,toate i se par necurate"
Adica eu as lua ce e bun de la toti , dar pentru desavarsire, in final ,va fi nevoie de Ortodoxie . Asa inteleg eu ortodoxia ,ca un munte care incepe cu invataturile incepatoare despre omenie si traire ,si,inarmat cu acestea , sa ajungi la cele mai avansate,despre teologie . Si culmea ,acele invatauri avansate ,se restrang de fapt la niste lucruri simple:credinta,smerenie ,predare in voia lui Dumnezeu.
Adica as lua aurul fierbinte din fiecare din noi,si l-as modela in matrita Bisericii.
Nu imi place atitudinea inversa ,desi si aceasta are oarecare sorti de izbanda:sa pelci de la dogme ,de la izolare ,de la departajare fata de altii .Sa pleci de la ortodoxie spre lume .Aceasta mi se pare forma fara fond.
Atitudinea inteleapta mi se pare sa iti deschzi inima,sa traiesti,sa fii viu ,si asa sa incepi sa dezlegi tainele ortodoxiei,neuitind nici o clipa sa ai inima calda in tine ,si sa nu dispretuiesti pe nimeni
Deci tu te referi la teologie, vorbirea despre Dumnezeu. Crezi ca este superioara trairii si dincolo de ea (de traire)?
Reply With Quote