View Single Post
  #25  
Vechi 23.12.2011, 19:06:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si totusi...
Cand putem incepe petrecerea de Craciun?
La noi in familie se obisnuieste sa inceapa petrecerea (= masa, brad, cadouri) din seara de ajun (cam pe la 5-6 dupa amiaza) si asta e de cateva generatii, n-o s-o schimb eu acum. Eu una, ca sa impac si capra si varza as astepta macar pana se termina vecernia (slujba din seara de ajun) desi, traditional, in seara de ajun inca se posteste (desi am citit aici pe site ca postul se termina dupa slujba de seara? sau dupa Sf. Liturghie din ziua de 25, eventual dupa ce te si impartasesti?) asa ca...??? cum e? Traditionalul "cate bordeie, atatea obiceie?"
Si-apoi anul asta petrecerea se desfasoara la mama acasa, avem musafiri din strainataturi, asa ca o sa fiu pe baricade, sa ajut cu pregatirile, deci n-ajung nici la vecernie. Dar acum asta e, e o bucurie oricum ca ne regasim cu totii, chiar ma bucur ca de mult n-am mai avut ocazia sa sarbatorim in familie.
Va doresc un Craciun fericit la toata lumea!
Începând de când ați ținut post ? Începând din după-amiaza zilei lăsatului de sec, având în vedere că ziua liturgică începe la apusul soarelui și durează până la apusul soarelui zilei următoare ? În acest caz, pe 24 seara, bucurați-vă, că destul ați postit ! E începutul Praznicului Împărătesc !

Sau ați început postul având în vedere ziua astronomică, adică de dimineață ? În acest caz, fiți consecventă și aplicați același principiu: seara zilei de 24 este perioadă de post.

Cu alte cuvinte, nu putem aplica regula "ziua de sărbătoare începe în seara de dinaintea sărbătorii" fără a aplica regula "ziua de post începe în seara zilei de dinaintea postului". Nu e logic ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote