View Single Post
  #7  
Vechi 26.01.2009, 19:11:05
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
In cartea "Ne vorbeste Parintele Porfirie", acest cuvios, poate cel mai mare ieromonah facator de minuni al secolului trecut, ne marturiseste:

"Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat multe boli.De multe ori Ii spun:<Hristoase al meu, iubirea Ta nu are hotar!>E o minune cum de mai traiesc.Printre alte boli ale mele am si cancer la hipofiza.S-a facut acolo o tumoare care creste si apasa pe nervul optic.De asta nu mai vad acum.Ma doare infricosator.Ma rog insa, ridicand Crucea lui Hristos cu rabdare.Vedeti inima mea cum este? S-a marit, nu mai este cum era. Este tot din pricina cancerului de la cap. Si cu cat merg, o sa se inrautateasca. Se va mari, o sa-mi fie greu sa vorbesc.Ma doare mult, sufar, dar este foarte frumoasa boala mea.O simt ca iubire a lui Hristos. Ma strapung la inima si multumesc lui Dumnezeu. Este ptr pacatele mele. Sunt pacatos si Dumnezeu Se straduieste sa ma curateasca"
(Parintele Porfirie"a suferit de urmatoarele bloi: infarct miocardic, insuficienta renala cronica, ulcer cu nisa cu repetate gastroragii, cataracta, herpes zosterial pe fata, dermatida stafilococica pe mana, hernie inghinala cu dese strangulari, gusa endemica cronica, adenom de hipofiza"

Daca Dumnezeu a stiut ca le este mai de folos sa rabde, in vreme ce noi am fi considerat ca le era mai de folos sa faca alte nevointe, inseamna ca tb sa ne revizuim modul de intelegere a bolii"

Parintele Porfirie este un sfant al zilelor noastre, s-a dus la cele vesnice in anul 1991.
"Dupa cum pe pamant fiind te rugai pentru tamaduirea neputintelor si pentru iertarea pacatelor noastre, tot astfel si acum roaga-te in ceruri, parinte Porfirie, si roaga-L pe Hristos Dumnezeul nostru sa mantuiasca sufletele noastre."
Reply With Quote