View Single Post
  #45  
Vechi 13.06.2011, 22:04:30
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit Puțul gândirii

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Oare pentru ca religiei ii lipseste cu desavarsire?
Ia da-mi si mie tu un exemplu de logica religioasa. Poate ai gasit tu argumente logice si obiective in sprijinul existentei divinitatii, daca da, sunt si eu curios sa vad care sunt alea.
E valabil și la tine ce i-am scris nesfinției sale, „starețului lui Ori”, privitor la mersul la bibliotecă și la consultarea anumitor lucrări de logică, filosofie și teologie.

În ce privește argumentele pentru existența divinității, am rescris și reexplicat eu, aici (postarea #89), argumentul ontologic care e valid și, simultan (cum altfel?), ignorat sau disprețuit de personaje ca voi. Kant, când încerca să-l dinamiteze, avea măcar scuza unui tratat gnoseologic și epistemologic în spate care-l „conducea” oarecum să respingă argumentul, chiar dacă sofistic. Chit că însuși autorul „Criticii Rațiunii Pure” dăduse el însuși în prefața cărții argumentul ontologic sub forma unei consecințe a celui cosmologic (p. 35, ediția Iri) și înseși datele sistemului său, privite mai îndeaproape, (articularea experienței prin afectarea intuiției, a intelectului și a rațiunii în arhitectonica facultăților cunoașterii) îl cereau. Însă, în cazul său, având în vedere marele câștig al „Criticii...” față de asemenea erori laterale, putem înțelege și trece cu vederea. Dar la voi, iluștri anonimi, epigoni ai lui Hume sau Russell, ce să trecem cu vederea? Ignoranța infatuată și autosuficientă?