Subiect: Urgia economica
View Single Post
  #1  
Vechi 17.08.2011, 00:06:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Urgia economica

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
principalii indici ai buselor de pe Wall Street au deschis,iarasi, sedinta de tranzactionare de azi în scadere cu pana la 1,1%.Avansul economiei Germaniei, cea mai mare din Europa, s-a redus abrupt de la 1,3% la 0,1%(asta da cadere).

Baieti e groasa rau.
Povestea cu tâlc din seara asta a Scoțianului ar merita un pic de reflecție. Indiferent de emisiunile de obligațiuni comune cu chipul lui Merkel pe o parte și a lui Sarkozy dacă întorci foaia, miasma unei economii pestilente se menține în nări. La urma urmei, obligațiunile înseamnă încă un împrumut nou pentru a achita datoriile vechi. Adevărul este că nu mai avem bani, și atunci soluția pe care o vedem e să împrumutăm de la copiii noștri. Se vor descurca ei, mai emit niște obligațiuni, ceva.

Cum a reușit Europa contraperformanța de a intra în colaps economic după 60 de ani de pace ? Actualele căderi bursiere, care se repetă după cele de anul trecut, nu au fost provocate de niciun tsunami. De nicio amenințare de război ori de vreo secetă. Asta e rău: că sunt organice. Îmi amintesc bine: când eram copil, mă jucam cu jucării românești. Aveam și jucării nemțești, de calitate exemplară. Când am crescut mai mare, ascultam muzică de pe casetofoane nemțești. Blaupunkt, Palladium, Grundig ori Telefunken nu se găseau în magazine, în schimb găseam casetofoane românești și, când aveam noroc, din cele poloneze ori rusești, de calitate satisfăcătoare. Vroiam să ofer cuiva un cadou să epateze ? Un stilou Schaffer sau Mont Blanc. Un ceas elvețian sau rusesc (fost nemțesc) din magazin.

Dar acum ? Copiii mei se joacă cu jucării chinezești. Chiar și copiii nemților se joacă cu jucării chinezești. Casetofoanele nemțești au avut aceeași soartă cu jucăriile nemțești: au dispărut. Telefunken a crăpat, de Palladium nu a mai auzit nimeni, iar Grundigurile sunt la Muzeul Tehnicii. Scriem cu pixuri chinezești, sub formă de hieroglife, deoarece ne-am pierdut uzul scrisului din pricina calculatoarelor chinezești. Dacă tot ai un laptop Lenovo, nu mai simți nevoia să ai nici ceas. Chinezesc, desigur, mai există și altfel de ceasuri ? Cu un timp în urmă, tatăl meu și cu mine ne aflam într-un Hypermarket, fiecare cu dorința de a ne cumpăra un cuptor cu microunde. Eu am luat unul, la ofertă. Un no-name. Chinezesc, bineînțeles. Mi-au dat rest la 2 milioane. Bătrânul meu tată, om cu respect față de producător, a dat o sumă triplă pe un cuptor cu microunde Panasonic, care făcea același lucru cu al meu. Era foarte bucuros că aflase un produs japonez autentic. Acasă, am găsit o mică etichetă pe spate: "made in RPC".

Deci, cum să nu se resimtă o economie care nu mai produce nimic altceva decât șou-biz, și acela de proastă calitate ? De unde PIB și de unde creștere economică, dacă tot ce găsești pe piață, de la pixuri la sisteme de navigare GPS este chinezesc ? Făcut la o asemenea calitate încât să te țină cât mai puțin, pentru a cumpăra un alt produs chinezesc în loc ?

Cu aproape trei secole în urmă, un tânăr, probabil de origine tracă, pe nume Romulus, înființa un oraș cum nu a mai fost altul. Agricultori harnici, oameni cu credință în zeii lor și cu spirit gospodăresc au făcut o împărăție fără seamăn. Începutul sfârșitului a fost atunci când nimeni nu mai cultiva grâu în Italia. Devenise mai ieftin să imporți grâu din Egipt. Vite din Germania. Lemn din Dacia. Cu timpul, nici nu mai avea rost să încorporezi tineri romani, ci mai simplu era să plătești mercenari de prin toată lumea. Roma ajunsese la un milion de locuitori, dintre care 600 000 nu făceau nimic, dar se bucurau de pâine și circ de la stat. Cariera politică (cursus honorum) începea cu funcția de edil. Cei mai buni edili erau socotiți cei care organizau cele mai mari petreceri, cu cele mai mari cheltuieli. Din funcția de edil al Romei, dacă dădeai ceva și promiteai mult, puteai fi ales și împărat, chiar dacă, de fapt, erai marinar bețiv. Un bețiv care se considera și filozof, și poet, a dat foc Romei și a pus asta în cârca exact a celor mai obedienți statului: creștinii. În plină strălucire aparentă, începutul sfârșitului a fost când virtutea romană a fost înlocuită cu dezmățul și goana după căpătuială ușoară, când patriotismul a devenit ceva ce comandanți corupți predicau mercenarilor străini, când principala grijă a unui tânăr roman nu mai era să învețe ceva ori să producă ceva, ci era în clientela cărui senator intră.

Sună cunoscut ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote